Még mindig aggasztó a görög, és az olasz helyzet
A reggeli bizonytalanság után folyamatosan romlott a hangulat a magyar piacon. A hétvégi hitelminősítői közléseket megfejelte, hogy megint elromlott a nemzetközi hangulat. A befektetők fókuszában továbbra is az európai válság van. Az elmúlt hét végére határozottan javult a kockázatvállalási kedv, miután a piacok örömmel fogadták, hogy Görögországban, és Olaszországban is szakértő kormány alakul. Az örömöt azonban józan számolás követte, aminek az eredménye, hogy mindkét országban túl nagy a baj ahhoz, hogy személyi változások megváltást hozhassanak. Az olasz hozamok kritikus szinteken maradtak.
Merkel is odacsapott
Az európai kereskedésben tovább növelte az aggodalmat az újabb olasz kötvény-kibocsájtás, és Angela Merkel beszéde. A német kancellár egy pártrendezvényen azt mondta „új Európát” kell építeni, egyben utalt arra, hogy továbbra sem támogatja a mentőcsomagok feltőkésítését olyan módon, hogy azt a tagállamok kötvénykibocsájtásaiból fedezzék. Ez fokozta az európai válsággal kapcsolatos bizonytalanságot.
Egyre nagyobb a baj az európai állampapír-piacokon
Kudarcba fulladt a szlovák állampapír-aukció, és a magyar hozamok is emelkedtek miután pénteken elszálltak a szlovén hozamok is. Az európai CDS-felárak tovább emelkedtek, a magyar kifejezetten nagy mértékben. Az idegesség fokozódásával megint gyengült az euró, a dollárhoz képest több mint 100 pontot vesztett estére, az EUR/USD az 1,3620-as szint környékén mozog.
Korrigálnak az áru, és devizapiacok is
A romló nemzetközi hangulat, és az erősödő dollár megtépte a nyersanyag-árakat is. Csökkent az arany, és az olaj ára is. Reggel még mind a kettő drágult, az arany megközelítette az 1800 dolláros unciánkénti szintet, a kőolajat pedig 99 dollár körül jegyezték. Kora estére az arany 1780, az amerikai WTI kőolaj pedig 98 dollár környékére csúszott vissza.
Az amerikai kereskedést is egyértelműen az európai hírek irányítják, a vezető New York-i tőzsdemutatók enyhe pluszt mutatnak, messze nincs pánikhangulat a Wall Streeten, míg a nyugat-európai tőzsdék közül volt, amelyik 2 százalékot meghaladóan esett zárásra.
Újabb K.O. a magyar piacon, rekord mélységben a forint
A BUX csaknem 3 százalékot esett 16.452 ponton fejezte be a kereskedést. Az OTP 3.040 forinton nyitott, aztán kiemelkedő forgalomban, több mint 7 százalékkal szakadt 2.835 forintra. A MOL 0,9 százalékot esett, a MTelekom több mint 3 százalékkal gyengült, a Richter gyakorlatilag stagnált.
A forint délután megközelítette mindenkori mélypontját az euróval szemben (317,45 forint), késő délutánra jött egy kis megnyugvás, aztán este 7 óra előtt mindenkori mélypontjára, 317,70 forint fölé szaladt az EUR/HUF. A piacok napok óta egyre idegesebben figyelik a magyarországi fejleményeket. Ehhez nagyban hozzájárult, hogy a hétvégén két hitelminősítő is meglebegtette, hogy nemsokára tényleg a bóvli kategóriába rontja a magyar besorolást. A magyar CDS-árazás 584 bázispont környékén - idei csúcsán - mozgott ma.
Londonban nem eszik olyan forrón a leminősítést
A piaci szereplők nem feltétlenül számítottak Magyarország államadós-osztályzatainak leminősítésére két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's osztályzatrontás lehetőségére utaló hétvégi bejelentései előtt, de a leminősítés még elkerülhető - vélekedtek hétfői értékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők. A Fitch stabilról negatívra rontotta a magyar adóskockázati besorolások kilátását, az S&P pedig negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarországot.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland bankcsoport londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének vezetője ezzel kapcsolatban azt írta, hogy az EU-bizottság minapi előrejelzése szerint Magyarország egyike lesz azon mindössze öt uniós országnak, amelyek bruttó államadósság-rátája csökken idén. A Goldman Sachs bankcsoport londoni elemzőinek ugyancsak hétfői helyzetértékelése szerint még elkerülhető a leminősítés, ha a magyar kormány nem terjeszti ki a devizaalapú hitelek végtörlesztésére jogosultak körét, és ha "reálisabb" növekedési előrejelzés alapján felülvizsgálja az államháztartási deficitcélokat.