Ismét a vámháborúval kapcsolatos optimizmus húzza elsősorban a tőzsdéket, miközben a gyorsjelentések is rengeteg hírről gondoskodnak. A német és francia index 0,6, a brit csak 0,1, az olasz és a francia mutató viszont egy százalék körüli pluszban van. Az amerikai határidős indexek is javítanak pár ezrelékkel.
Kiemelkedően jó hír, hogy Kína állítólag vizsgálja egyes vámok csökkentésének lehetőségét az Egyesült Államokkal szemben. Ma érkezik az amerikai tőzsdenyitás előtt egy sor gyorsjelentés, többek között az AbbVie, a HCA Healthcare, a Colgate-Palmolive, a Phillips 66 és a Centene Corporation számai.
Nagy hírek az OTP-nél
A BUX index 1,7 százalékos emelkedése jórészt az OTP 2,3 és a Mol 2,0 százalékos erősödésének köszönhető, a Richter csak 0,9, a Telekom 1,4 százalékkal megy fel. Az OTP a közgyűlése és vezérigazgató-váltása miatt is reflektorfényben van. Emellett a bank engedélyt kapott egy újabb sajátrészvény-vásárlási programra is, amelynek keretén belül december 31-ig összesen 150 milliárd forint értékben vásárolhat OTP-részvényeket.
Az euró péntek délben 407,20 fillér, ami másfél forinttal magasabb a csütörtök esti értéknél, de nagyjából ugyanannyi, mint csütörtök délben is volt. A dollár erősödik, az arany másfél százalékkal esik, az olaj és a földgáz kissé olcsóbb lett.
Megvan a Mol-osztalék
Megszavazták a Mol éves közgyűlésén a részvényenként 275 forintos javaslatot, így összesen 220,4 milliárd forintnyi osztalékot fizet ki részvényeseinek a társaság a 2024-es üzleti éve után. A 275 forintos összeg a csütörtöki záróárral számolva 9,4 százalékos osztalékhozamot jelent. Az osztalékkal kapcsolatos pontos részleteket később közli a társaság – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Fontos esemény jön a forint életében
Az elmúlt két hét nagy részében a 407-409-es sávban mozgott az euró/forint. Csütörtökön láttunk kitörést ebből a fél százalékos sávból, és 406-ig jutott a hazai fizetőeszköz – írta az Erste Befektetési Zrt. Péntek reggel is még 406-407 között mozgott az EURHUF. Kedvezően alakult a munkanélküliségi ráta márciusban, mérséklődött az előző hónaphoz viszonyítva.
A nemzetközi hullámok mellett a fókusz egyre inkább a jegybank jövő heti ülésére irányul.
Nem várható változtatás a szeptember vége óta 6,50 százalékon álló alapkamatban. Ám az MNB értékítélete a legutóbbi ülés óta élesebbé vált vámháborúról, valamint az előretekintő iránymutatás esetleges változása fontos információkat hordozhat – véli a brókercég.
Nagyra törő tervek a Revolutnál
A Magyarországon is százezrek által használt Revolut fintech-alkalmazás napi százmillió felhasználót szeretne elérni száz országban – mondta a Revolut Group Holdings Ltd. vezérigazgatója, Nikolay Storonsky. A 2024-es éves jelentés szerint a „digitális bank” globális ügyfélbázisa 38 százalékkal nőtt, elérve az 52,5 milliót, az összes ügyfélegyenleg pedig 66 százalékkal, 38 milliárd dollárra emelkedett.
A Revolut a negyedik egymást követő évben is profitábilis volt, nettó nyeresége több mint kétszeresére, 1,0 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbi 428 millióról.
Ez a teljesítmény Európa legértékesebb magántulajdonban lévő technológiai vállalatává tett minket, ami tükrözi a meglévő és új befektetők bizalmát a pályafutásunkban – mondta Storonsky.
Az Apple Indiába költözik?
Az Apple Inc. azt tervezi, hogy az Egyesült Államok piacára szánt összes iPhone összeszerelését Indiába költözteti, már 2026-ban – jelentette a Financial Times az ügyet ismerő forrásokra hivatkozva. Eszerint a lépés része a technológiai vállalat azon tervének, hogy Washington és Peking ingatag kapcsolatai miatt Kínától távolabbra vigye az ellátási láncát. Ha a terv megvalósul, jövőre már évente több mint 60 millió iPhone készülhet Indiában.
Erős volt a Google-anyavállalat
Az Alphabet, azaz a Google anyavállalatának első negyedéves bevétele és egy részvényre eső nyeresége is meghaladta az elemzői várakozásokat, köszönhetően a keresés alapú hirdetési üzletág erősségének – írta az Equilor Befektetési Zrt. A vállalat első negyedéves eredménye tartalmaz egy nyolcmilliárd dolláros „nem realizált nyereséget” is a nem forgalomképes értékpapírokon, amit az Alphabet nem részletezett. De egyes források szerint Elon Musk Space Exploration Technologies Corp. nevű vállalata lehet.
Az Alphabet igazgatótanácsa 70 milliárd dolláros részvény-visszavásárlást engedélyezett, és öt százalékkal, részvényenként 21 centre emelte az osztalékot.
Jönnek a bankok a kriptóba
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hivatalosan is hatályon kívül helyezte azt a 2022-2023-as iránymutatását, amely előírta a bankok számára, hogy értesítsék vagy engedélyt kérjenek, mielőtt kriptovalutákhoz, stabilérmékhez kapcsolódó tevékenységet folytatnak. Ez a lépés megkönnyítheti a bankok belépését a kriptotérbe a kulcsfontosságú bürokratikus akadályok megszüntetésével – számolt be róla a kriptós sajtó.
A lépés illeszkedik a Trump-kormányzat kriptovaluta-párti és más pénzügyi innovációkat támogatni szándékozó politikájához. Eközben legalább 15 kriptovaluta-cég – köztük a Circle és a BitGo – kért banki tevékenységre engedélyt az Office of the Comptroller of the Currency (OCC) felügyeleti szervtől.
Osztalékot fizet a ViVeTech
A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett kibervédelmi cég, a ViVeTech Nyrt. 24 százalékos növekedéssel, közel 1,4 milliárd forintra növelte nettó árbevételét a 2024-es évben – írja a cég közleménye. A 2024-es 128,8 millió forint nyereségből törzsrészvényenként két forintos, összesen mintegy 24,3 millió forint osztalékot fizethet.
Ebben az évben pedig húsz százalékot meghaladó árbevétel-növekedéssel számol a ViVeTech.
Szintet lép a Goodwill Pharma
Péntektől a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában folytatódik a Goodwill Pharma Nyrt. részvényeinek kereskedése. Az elsősorban gyógyszergyártással és -forgalmazással, valamint engedélyeztetéssel foglalkozó társaság 2022-ben debütált a BÉT középvállalatokat tömörítő Xtend piacán. A szintlépés újabb fontos mérföldkövet jelent a cég életében – közölte a cég.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.