3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Számtalan hirdetést láthatunk mindenhol, amely arra buzdít, hogy kereskedjünk devizákkal. Sokan rá is kaptak erre, beleélve magukat a kényelmes otthoni jövedelem ígéretébe. Nagy divat lett, sok cég alakult erre, és vannak olyan hazai brókercégek is, akiknél ez a fő üzletág. Most mindannyian bajban vannak.

Gombamód szaporodtak

A svájci jegybank mai szégyenletes akciója nem csak az általános bizalmat rengette meg a jegybankok és egyéb gazdasági döntéshozók iránt, hanem az utóbbi időben gombamód szaporodó, online kereskedési platformot kínáló cégek, és nem utolsó sorban azok ügyfelei is sötét jövő elé néznek. Márpedig ez az iparág nagyon felfutott az utóbbi időben.

Amióta az internet elterjedése lehetővé tette az online kereskedést, sok cég ismerte fel, hogy nagy tömegeket lehet erre a piacra vonzani. És miután a hagyományos kereskedési termékek (részvény, áruk stb.) nem olyan egyszerűek, elkerülhetetlenül kell hozzájuk gondolkodás, piacismeret, ezért a devizák felé fordultak. Ott kevés a fundamentum, technikai alapon játszhatnak a résztvevők, és egy kis ígérethalmazzal megfűszerezve ez már sokaknak tetszik, és szívesen megpróbálják.

Természetesen a többség ezen a piacon sem nyerhet, de amíg a piacon vannak, addig is jutalékot szedhet a szolgáltató. Vannak, akik több évig próbálkoznak, ráadásul akadnak sikeresek is, tehát az üzletág eddig működött. Nyilván előbb-utóbb eljött volna egy időpont, amikor már mindenki, aki szóba jöhet, megpróbálkozott a dologgal, és azok, akik veszítenek, elvonulnak a piacról. Ekkor óhatatlanul összeszűkült volna a piac mérete.

Bajban vannak

Most viszont lehet, hogy egy csapásra megváltozik minden. A dolog jórészt arra épült, hogy a főbb valuták kockázata véges, elmozdulásuk adott időszak alatt adott mértéket nem halad meg, így kalkulálható a kockázat, ezáltal az ügyfelektől kérhető letét. Egész ma délelőttig. A svájci jegybank a mesterséges árfolyam limitjével majd annak egy pillanat alatti eltörlésével előidézte, hogy egy ilyen komoly valuta, mint a frank, rövid idő alatt közel 30 százalékkal mozduljon el. Ezzel pedig vége a mérhető kockázatnak.

Mit ajánlhatnak ezek után a kereskedési platformok ügyfeleiknek? A lehetséges nyereség mellé odaírhatják, hogy tőkeáttétel nélkül 30 százalékos a kockázat, tőkeáttétellel akár a befektetett pénz sokszorosa, amit éppen ezért ezek után már nem is vállalhat a cég.

Mit tehetünk?

Heves valutamozgások már máskor is előfordultak, pl. a rubel leértékelődése, na de nem néhány perc alatt. Több hónapos folyamat volt, mindenkinek volt bőven ideje kezelni a pozíciókat. Olyan is volt, hogy egy valuta már nagyon akart esni, de az adott ország makacskodott, miközben devizatartalékai fogytak: nyilvánvaló volt, hogy csak idő kérdése az összeomlás, ezért ilyenkor a szolgáltatók a kockázathoz igazíthatják a letéti követelményeket.

De ha ilyen, mint a mai, megtörténhet egy komoly valutával, komoly jegybankkal (ráadásul az ellenkező irányban, vagyis senki nem kényszeríthette őket az azonnali felértékelésre) akkor innentől a kockázatok nem mérhetők. Mit lépnek majd erre a devizakereskedési platformok? Vállalják a kockázatot, és imádkoznak, hogy ne legyen még egy ilyen, vagy becsukják a boltot?

És mit tehet a befektető? Egyet biztosan: ezután fenntartásokkal kezel minden jegybankári ígéretet. Árfolyamlimit nem létezik ezután, még ha azt is állítják. Ezért az ilyen szituációkban is úgy kell viselkedni, mint egy szabadon lebegtetett valutánál. Sőt: csak szabadon lebegtetett devizákkal kereskedjünk, azoknál nem történhetnek ilyen extrémségek.

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG