Amikor az Amazon az Egyesült Államokban először bemutatta fizikai boltjaiban az pénztár nélküli vásárlási lehetőséget, a vállalat pr-osai a bolti értékesítés jövőjének nélkülözhetetlen eszközeként tálalták az újdonságot. Az idei évben azonban a cég elsétál „Csak sétáljon ki” (Just Walk Out) néven reklámozott automatikus fizetési rendszerétől – derült ki a CNN tudósításából.
A vállalat bejelentette, hogy az USA-ban eltávolítja friss élelmiszereket kínáló áruházaiból ezt a technológiát. Az ígéret az volt, hogy a rendszer automatikusan elszámolja a vevő bevásárlókocsijába kerülő termékek árát, hozzáadja ezt a számlához, majd végül levonja a számla összegét a vásárló bank- vagy hitelkártyájáról. Nincs kassza, nincs sorban állás és nem kell vacakolni az önkiszolgáló pénztáraknál sem. A vevők egyszerűen nem tudtak megbarátkozni ezzel a módszerrel. Főként nem olyan élelmiszer- áruházakban, ahol nagyobb mennyiségű árut vásároltak és pluszfeladatokat is el kellett látniuk, például le kellett mérniük a termékek súlyát. Az Amazon szerint az automatikus, kassza nélküli rendszer a kisebb boltokban működhet, mint például az Amazon Go kisboltokban.
Így a Just Walk Out lehetőséget ezekben fogják a továbbiakban alkalmazni. Emellett megmaradnak a Fresh rendszerben az Egyesült Királyságban, illetve egyes sportlétesítményekben és egyetemi campusokon lévő boltokban. A „kiskereskedelem jövőjéről” az is kiderült, hogy például Indiában visszavitték a bevásárlást a múltba, miután nagyjából ezer alkalmazottat kellett foglalkoztatni, hogy ellenőrizzék az áruk helyes becsekkolását a rendszerbe. Az Amazon ezzel kapcsolatban azt állítja, hogy továbbfejleszti a Just Walk Out technológiáját, hogy csökkentse az emberi beavatkozás szükségességét.
Eközben a nagy boltokban sem adják fel az automatikus fizetés lehetőségét. Csak a kassza nélküli rendszert egyfajta mozgó kasszás szisztémával, okos bevásárlókocsikkal váltják fel. Ezt több mint 40 Amazon-áruházban vezetik be. Amikor a vevő belép az áruházba, akkor a kiskereskedő Amazon One palm rendszerével azonosítja magát, ami összeköttetésben áll bank- vagy hitelkártyával. Vásárlása során okos bevásárlókocsijába gyűjti az árukat, amelyeket érzékelők, kamerák és intelligens felismerőeszközök segítségével azonosít rendszer. A termékeket a high-tech bevásárlókocsi, azaz a mozgó kassza bevásárlólistáján tartják számon. Ez lesz aztán a számla alapja a vásárlás végén.