10p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A 2420 dolláros történelmi csúcsra a tőzsdén kívüli ügyletek és a jegybankok hajtották az aranyárfolyamot, de a Mesterséges Intelligencia (AI) forradalom is besegített.

A teljes aranykereslet év/év összehasonlításban 3 százalékkal, 1238 tonnára nőtt globálisan, ami 2016 óta a legerősebb első negyedévi adat. Habár az arany ETF-ekből továbbra is kifelé áramlik a készletállomány és jelentősek maradtak a nyugati magánbefektetők eladásai, a jegybankokon túl a tőzsdén kívüli ügyletek homályába burkolózó befektetők és a kínai befektetésiarany-vásárlók bőven ellensúlyozták ezt a negatív hatást – ismertette az Arany Világtanács (angolul: World Gold Council, WGC) legfrissebb jelentését Juhász Kristóf, a befektetési arany privátbanki adásvételével foglalkozó Conclude Zrt. cégvezetője.

Az arany első negyedéves kereslete némileg meghaladta a 10 éves átlagot

Az arany globális kereslete az ékszergyártók, a technológiai cégek, a befektetésiarany-rudak és -érmék, az arany-ETF-ek és a jegybankok vásárlásaiból tevődik össze.

2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: World Gold Council, Metals Focus

A jegybankok tartották az aranyvásárlási tempót 2024 első negyedében: a hivatalos aranytartalékok közel 290 tonnával bővültek. A WGC elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy a feltörekvő piaci központi bankok egyre kevésbé hajlandók bejelenteni az aranyvásárlásaikat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé, így főleg a londoni székhelyű Metals Focus nemesfém elemzőközpont számaiból tudják megbecsülni a jegybanki aranykereslet tényleges mértékét.

Stabil maradt a jegybanki aranyvételek üteme 2024 első negyedében

Megegyezett a központi bankok első negyedéves aranykereslete 2023 azonos időszakával.

2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: World Gold Council, Metals Focus, Refinitiv GFMS.

Az Arany Világtanács 2023 végi előrejelzésében még csökkenő jegybanki vételeket várt, de ezt a számítást keresztülhúzták 2024 első negyedében a központi bankok. Azonban április végére a 2300-2400 dolláros árfolyam elérésével már megfigyelhető a jegybanki vételek fokozatos, de vélhetően átmeneti lassulása – tette hozzá Juhász a WGC várakozásai alapján.

Törökország, Kína és India vezette az aranyvásárlók rangsorát 2024 I. negyedében

Szingapúr, Csehország és Lengyelország képviseli a “fejlett világot”. Üzbegisztán évi 110 tonna aranyat termel ki, amire a jegybanknak elővásárlási joga van, így gyakran adnak el nagyobb tételben.


2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: IMF IFS, egyes központi bankok, World Gold Council

Az aranykereslet egyik fontos bázisának számító arany ETF-ek rúdállománya 114 tonnával csökkent globálisan. Európában és Észak-Amerikában egyértelműen kifelé áramlott az ETF-ekből az aranykészlet, az előbbiek 54, míg az utóbbiak 68 tonnával csökkentek. Ezek hatását némileg ellensúlyozta az ázsiai ETF-ekbe történő, 10 tonnát elérő aranybeáramlás. Az amerikai tőzsdén jegyzett alapok a negyedév végén mérsékelten ugyan, de pozitív irányba mozdultak el, miután márciusban ralizni kezdett az arany árfolyama.

Az európai és észak-amerikai ETF-ekből kifelé, az ázsiai ETF-ekbe befelé áramlott az arany

Az európai és észak-amerikai ETF-ek aranykészlete csökkent, szemben az ázsiaikkal. Az ETF-ekben tárolt vagyon (lila vonal) az arany drágulása révén ismét elérte a 225 milliárd dollárt.

2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Bloomberg, céges beszámolók, ICE Benchmark Administration, World Gold Council

A híresen árérzékeny ékszergyártók kereslete az árfolyamrali ellenére is erős maradt. A globálisan 479 tonnára rúgó ékszerfogyasztás csupán 2 százalékkal volt alacsonyabb 2023 első negyedévéhez képest.

15 éves csúcson az ékszerkereslet értéke dollárban

A két legnagyobb ékszerfogyasztó ország közül Kína ékszerkereslete tonnában számolva stagnált, Indiáé enyhén csökkent, hasonlóan a világ többi részéhez. A felhasznált arany értéke 33 milliárd dolláros rekordot ért el.

2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: Metals Focus, ICE Benchmark Administration, Refinitiv GFMS, World Gold Council

A tech cégek arany iránti kereslete 10 százalékkal, 6 tonnával nőtt év/év alapon, egyrészt az AI-adatközpontokhoz szükséges chipek, valamint az olimpiai játékokon és a labdarúgó Európa-bajnokságon használt LED-kijelzők iránti kereslet felfutása révén. Így ismét elérte az 5 éves átlagot az arany technológiai kereslete 2024 első negyedében.

Az AI boom és a foci Eb is növelte az arany keresletét 2024 első negyedében

A tech cégek aranykereslete 10 százalékkal haladta meg 2023 azonos időszakát, ezzel megtámogatva az egyéb iparágak aranyfelhasználását.

2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, World Gold Council

A Nyugat még mindig aranyeladási lázban ég

A kézbe vehető befektetési aranyrudak és aranyérmék iránti kereslet 312 tonnát tett ki, ami 3 százalékos növekedést jelent éves szinten.

Évek óta a keleti piacok dominálják a kézbevehető fizikai arany piacát

Az ázsiai országok masszív, 200 tonnát közelítő befektetésiarany-kereslete mellett eltörpült az USA és Európa körülbelül 40 tonnás fizikaiarany-kereslete. A hagyományosan árérzékeny keleti befektetőket a magas aranyárfolyam sem tántorította el a vásárlástól.


2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, ICE BA, World Gold Council

A fejlett országokban eleinte reménykedésre adott okot, hogy az úgynevezett verdefriss érmék kereslete egészséges maradt, de az emelkedő árfolyamok hatására ismét megugró aranyrúd- és érmeeladások jóformán lenullázták a keresleti számokat a negyedév vége felé a befektetési arany nyugati piacán. Az USA-ban 44 százalékkal, 22 tonnára; míg Németországban 2023 azonos időszakához képest további 48 százalékkal, letaglózóan csekély, 7 tonnára csökkent a befektetési arany iránti kereslet.

Ezzel szemben egészen megdöbbentően hathat a kínai és indiai magánbefektetők összesen 151 tonnára rúgó befektetésiarany-kereslete. De ennél még figyelemreméltóbb az a spekuláció, ami a kínai határidős piacokon zajlik: a fizikai leszállítású határidős kontraktusokkal dolgozó Sanghaji Értéktőzsdén már az amerikai COMEX kontraktusokkal vetekedő, napi 42 milliárd dollárra rúgó forgalmat bonyolítottak a kínaiak.

Juhász számára abszolút magától értetődő, hogy a kínai magánbefektetők követik a jegybank szerepét betöltő Kínai Népi Bank példáját, és az ingatlan- és részvénypiac rogyadozása; valamint a laza monetáris politika miatt alacsony kamatok közepette az örök értéknek számító aranyban keresnek biztonságot.

A cégvezető azt is elmondta, hogy több nyugat-európai ország mellett Magyarországon is tapasztalható az a trend, hogy a 2022-es orosz-ukrán háborús pánik hatására vásárlók is nagy számban szállnak ki a sárga nemesfémből, ilyen "rövid" időtávon szép profitot realizálva.

A hosszú, akár többgenerációs időtávon gondolkozó, de most épp befektetési aranyat eladó privátbanki ügyfélkörre jellemző, hogy a mostaninál némileg alacsonyabb árszinteken szeretnének ismét vételi megbízásokat adni a Conclude-nak, azaz főleg spekulatív céllal realizálnak profitot, és többségük csupán a felépített készletük egy részét adja el, miközben hosszú távon továbbra is jelentős felértékelődést vár az arany árfolyamában.

A privátbanki ügyfélkörre fókuszáló aranykereskedő tapasztalatai alapján úgy tűnik, hogy alapvető változás állt be a magyar ügyfelek aranybefektetéssel kapcsolatos gondolkozásában, és egy esetleges árfolyamkorrekciót kihasználva ismét nagyobb mértékű befektetésiarany-felhalmozás indulhat a közeljövőben.

Rekordszintű kitermelés, 10 éves rekordot elérő újrahasznosítás

Az arany globális kínálata 3 százalékkal, 1283 tonnára nőtt 2024 első negyedében. A WGC adatsorában valaha mért legmagasabb I. negyedévi, 893 tonnára rúgó bányakitermelés különösen szép teljesítmény annak fényében, hogy a főként Szibériában, Közép-Ázsiában és Kínában található külszíni fejtésű bányák szó szerint befagynak a téli időszakban.

Sosem látott szinten a bányák I. negyedéves aranykitermelése

A közel 900 tonnát kitevő aranytermelés a valaha mért legnagyobb első negyedéves teljesítmény a WGC adatsorában.

2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, Refinitiv GFMS, World Gold Council

Az arany jelenlegi, a bányászat fenntartható működését biztosító, unciánkénti kitermelési költsége (average all-in sustaining cost, AISC) újabb rekordszintre emelkedve 1342 dollárt ért el átlagosan, ami 7 százalékos növekedést jelent 2023. I. negyedévéhez képest.

Trendszerűen növekszik az arany átlagos kitermelési költsége.

Az arany unciánkénti AISC-ének változása 2012-2023 között
 

Forrás: Metals Focus, World Gold Council

Az arany újrahasznosításából – például használt ékszerek visszaolvasztásából, vagy az elektronikai hulladék feldolgozásából – származó kínálat tavalyhoz képest 12 százalékkal, 351 tonnára nőtt az első negyedévben, ami 2014 óta nem látott szint. Bár a magas árfolyam hatására világszerte nőtt az eladott ékszerek volumene, Európát leszámítva nem látni kényszereladásokat a WGC elemzése szerint – mutatta be az aranypiac kínálati oldalát is Juhász.

2014 óta nem látott szinten az arany első negyedéves reciklikációja

Erős a korreláció a főként aranyékszer-eladásokból származó reciklikáció volumene (bal skála, tonnában) és az arany árfolyamának növekedése között (jobb skála, negyedéves átlag LBMA-aranyárfolyam dollárban).

A Conclude cégvezetője figyelemreméltónak tartja, hogy a keleti tömbbe tartozó jegybankok nem hajlandók jelenteni az aranyvásárlásaikat. Tíz éve még elképzelhetetlen lett volna az – Kínát leszámítva –, hogy a központi bankok dugdossák, pontosan mennyi aranyat tartanak készleten. Ez azt bizonyítja, hogy az arany szerepe felértékelődött a jegybanki tartalékokon belül, és egyre erősödik a devizatartalékok dedollarizációs trendje. Valószínűleg tévednek a nyugati aranybefektetők, amikor kizárólag az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed “higher for longer” kommunikációjára figyelnek, és azt gondolják, hogy a jelenlegi árfolyamszint jó kilépési pont lehet a jelenleg 2 százalék körüli dollár-reálkamatnak hála. Ha nem sikerül jól időzíteniük a visszalépést, várhatóan egy fájdalmas, pályaszélen töltött időszakot követően jóval magasabb árfolyam mellett fognak visszatérni az arany piacára.

Ezzel szemben a keleti aranyvásárlók mintha jobban átlátnák, hogy kutyaszorítóba kerültek a világ jegybankárjai. Például hosszútávon lehetetlen küldetésnek tűnhet a Fed számára, hogy egyszerre stimulálják a gazdasági növekedést, úgy, hogy közben kordában tartják az inflációt. Úgy tűnik, a magyar befektetők is kezdik felismerni a fenti oximoront, és remélhetőleg korábban ébrednek a nyugati társaiknál. A mostani 2300 dollár/uncia körüli arany árfolyamszint a viszonylag erős forintnak hála jó hosszútávú beszállási pontnak tűnik, bár még elképzelhető egy visszatesztelés a 2100-2200 dolláros árfolyamsávba egy újabb árfolyamrali előtt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23760 23650 23800 -0,04% 23760 23780 1 941 824 500 HUF 2025-02-05 11:34:15
MOL 2866 2852 2880 -0,49% 2860 2866 284 054 542 HUF 2025-02-05 11:36:21
MTELEKOM 1402 1400 1414 -0,71% 1400 1402 59 622 102 HUF 2025-02-05 11:36:07
RICHTER 10300 10230 10400 -0,39% 10280 10300 1 295 638 920 HUF 2025-02-05 11:36:22
OPUS 534 533 538 0,00% 534 536 15 761 025 HUF 2025-02-05 11:28:35
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megmarkolja a szék karfáját, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 08:03
Folytatódott a keddi erősödés szerdán is?
Részvény / Deviza / Áru Megmutatta izmait a forint, nézze csak, mennyibe kerül most az euró!
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 19:18
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Önnek is van OTP-részvénye? Akkor most nem lesz boldog
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 18:25
A blue chipek közül kedden csak a bank papírjai zártak mínuszban.
Részvény / Deviza / Áru Többet lehet fogyni az új súlycsökkentő gyógyszerrel, de ennek nagy ára van
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 12:51
A befektetők nagyjából egy hónapja kérik a dán Novo Nordisk gyógyszergyártót, hogy áruljon el többet új súlycsökkentő készítményéről, ami nem úgy muzsikál a teszteken, ahogy remélték.
Részvény / Deviza / Áru Megrekedt a forint, Trump körül forog a világ
Eidenpenz József | 2025. február 4. 12:30
A részvénypiacok óvatosak és inkább az eladók dominálnak, a kriptovaluta-piacokon is kiújult a lecsorgás. A befektetőket a vámháború réme kísérti, ami magasabb inflációt és alacsonyabb növekedést okozhat. A forint meglepően stabil, ismét 408 alatt áll az euró. Fontos gyorsjelentés érkezik.
Részvény / Deviza / Áru Mi várható a kutakon? Az OMV elárulta, mire számít
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:40
Felemás beszámolóval rukkolt elő az osztrák olajcég. 
Részvény / Deviza / Áru Mennyibe kerül a forint?
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 06:31
Lustálkodásba váltott a magyar deviza. 
Részvény / Deviza / Áru Össze-visszacikázott a forint, mire estére megnyugodott
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 18:45
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kirobbant a pusztító vámvilágháború, hamarosan Európát is elérheti az amerikai agresszió
Csernátony Csaba | 2025. február 3. 11:24
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke ahelyett, hogy ígéretéhez híven egy nap alatt véget vetett volna az Ukrajnában dúló háborúnak, egy nap alatt kirobbantott egy kereskedelmi világháborút. Ez meglátszik az árfolyamokon is. 
Részvény / Deviza / Áru Hátborzongató, hogyan kezdi a napot a forint a pénzváltóknál
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 07:54
Különösen a dollárral szembeni gyengülés brutális.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG