A teljes aranykereslet év/év összehasonlításban 3 százalékkal, 1238 tonnára nőtt globálisan, ami 2016 óta a legerősebb első negyedévi adat. Habár az arany ETF-ekből továbbra is kifelé áramlik a készletállomány és jelentősek maradtak a nyugati magánbefektetők eladásai, a jegybankokon túl a tőzsdén kívüli ügyletek homályába burkolózó befektetők és a kínai befektetésiarany-vásárlók bőven ellensúlyozták ezt a negatív hatást – ismertette az Arany Világtanács (angolul: World Gold Council, WGC) legfrissebb jelentését Juhász Kristóf, a befektetési arany privátbanki adásvételével foglalkozó Conclude Zrt. cégvezetője.
Az arany első negyedéves kereslete némileg meghaladta a 10 éves átlagot
Az arany globális kereslete az ékszergyártók, a technológiai cégek, a befektetésiarany-rudak és -érmék, az arany-ETF-ek és a jegybankok vásárlásaiból tevődik össze.
2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: World Gold Council, Metals Focus
A jegybankok tartották az aranyvásárlási tempót 2024 első negyedében: a hivatalos aranytartalékok közel 290 tonnával bővültek. A WGC elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy a feltörekvő piaci központi bankok egyre kevésbé hajlandók bejelenteni az aranyvásárlásaikat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) felé, így főleg a londoni székhelyű Metals Focus nemesfém elemzőközpont számaiból tudják megbecsülni a jegybanki aranykereslet tényleges mértékét.
Stabil maradt a jegybanki aranyvételek üteme 2024 első negyedében
Megegyezett a központi bankok első negyedéves aranykereslete 2023 azonos időszakával.
2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: World Gold Council, Metals Focus, Refinitiv GFMS.
Az Arany Világtanács 2023 végi előrejelzésében még csökkenő jegybanki vételeket várt, de ezt a számítást keresztülhúzták 2024 első negyedében a központi bankok. Azonban április végére a 2300-2400 dolláros árfolyam elérésével már megfigyelhető a jegybanki vételek fokozatos, de vélhetően átmeneti lassulása – tette hozzá Juhász a WGC várakozásai alapján.
Törökország, Kína és India vezette az aranyvásárlók rangsorát 2024 I. negyedében
Szingapúr, Csehország és Lengyelország képviseli a “fejlett világot”. Üzbegisztán évi 110 tonna aranyat termel ki, amire a jegybanknak elővásárlási joga van, így gyakran adnak el nagyobb tételben.
2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: IMF IFS, egyes központi bankok, World Gold Council
Az aranykereslet egyik fontos bázisának számító arany ETF-ek rúdállománya 114 tonnával csökkent globálisan. Európában és Észak-Amerikában egyértelműen kifelé áramlott az ETF-ekből az aranykészlet, az előbbiek 54, míg az utóbbiak 68 tonnával csökkentek. Ezek hatását némileg ellensúlyozta az ázsiai ETF-ekbe történő, 10 tonnát elérő aranybeáramlás. Az amerikai tőzsdén jegyzett alapok a negyedév végén mérsékelten ugyan, de pozitív irányba mozdultak el, miután márciusban ralizni kezdett az arany árfolyama.
Az európai és észak-amerikai ETF-ekből kifelé, az ázsiai ETF-ekbe befelé áramlott az arany
Az európai és észak-amerikai ETF-ek aranykészlete csökkent, szemben az ázsiaikkal. Az ETF-ekben tárolt vagyon (lila vonal) az arany drágulása révén ismét elérte a 225 milliárd dollárt.
2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Bloomberg, céges beszámolók, ICE Benchmark Administration, World Gold Council
A híresen árérzékeny ékszergyártók kereslete az árfolyamrali ellenére is erős maradt. A globálisan 479 tonnára rúgó ékszerfogyasztás csupán 2 százalékkal volt alacsonyabb 2023 első negyedévéhez képest.
15 éves csúcson az ékszerkereslet értéke dollárban
A két legnagyobb ékszerfogyasztó ország közül Kína ékszerkereslete tonnában számolva stagnált, Indiáé enyhén csökkent, hasonlóan a világ többi részéhez. A felhasznált arany értéke 33 milliárd dolláros rekordot ért el.
2024. március 31-én rendelkezésre álló adatok alapján. Forrás: Metals Focus, ICE Benchmark Administration, Refinitiv GFMS, World Gold Council
A tech cégek arany iránti kereslete 10 százalékkal, 6 tonnával nőtt év/év alapon, egyrészt az AI-adatközpontokhoz szükséges chipek, valamint az olimpiai játékokon és a labdarúgó Európa-bajnokságon használt LED-kijelzők iránti kereslet felfutása révén. Így ismét elérte az 5 éves átlagot az arany technológiai kereslete 2024 első negyedében.
Az AI boom és a foci Eb is növelte az arany keresletét 2024 első negyedében
A tech cégek aranykereslete 10 százalékkal haladta meg 2023 azonos időszakát, ezzel megtámogatva az egyéb iparágak aranyfelhasználását.
2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, World Gold Council
A Nyugat még mindig aranyeladási lázban ég
A kézbe vehető befektetési aranyrudak és aranyérmék iránti kereslet 312 tonnát tett ki, ami 3 százalékos növekedést jelent éves szinten.
Évek óta a keleti piacok dominálják a kézbevehető fizikai arany piacát
Az ázsiai országok masszív, 200 tonnát közelítő befektetésiarany-kereslete mellett eltörpült az USA és Európa körülbelül 40 tonnás fizikaiarany-kereslete. A hagyományosan árérzékeny keleti befektetőket a magas aranyárfolyam sem tántorította el a vásárlástól.
2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, ICE BA, World Gold Council
A fejlett országokban eleinte reménykedésre adott okot, hogy az úgynevezett verdefriss érmék kereslete egészséges maradt, de az emelkedő árfolyamok hatására ismét megugró aranyrúd- és érmeeladások jóformán lenullázták a keresleti számokat a negyedév vége felé a befektetési arany nyugati piacán. Az USA-ban 44 százalékkal, 22 tonnára; míg Németországban 2023 azonos időszakához képest további 48 százalékkal, letaglózóan csekély, 7 tonnára csökkent a befektetési arany iránti kereslet.
Ezzel szemben egészen megdöbbentően hathat a kínai és indiai magánbefektetők összesen 151 tonnára rúgó befektetésiarany-kereslete. De ennél még figyelemreméltóbb az a spekuláció, ami a kínai határidős piacokon zajlik: a fizikai leszállítású határidős kontraktusokkal dolgozó Sanghaji Értéktőzsdén már az amerikai COMEX kontraktusokkal vetekedő, napi 42 milliárd dollárra rúgó forgalmat bonyolítottak a kínaiak.
Juhász számára abszolút magától értetődő, hogy a kínai magánbefektetők követik a jegybank szerepét betöltő Kínai Népi Bank példáját, és az ingatlan- és részvénypiac rogyadozása; valamint a laza monetáris politika miatt alacsony kamatok közepette az örök értéknek számító aranyban keresnek biztonságot.
A cégvezető azt is elmondta, hogy több nyugat-európai ország mellett Magyarországon is tapasztalható az a trend, hogy a 2022-es orosz-ukrán háborús pánik hatására vásárlók is nagy számban szállnak ki a sárga nemesfémből, ilyen "rövid" időtávon szép profitot realizálva.
A hosszú, akár többgenerációs időtávon gondolkozó, de most épp befektetési aranyat eladó privátbanki ügyfélkörre jellemző, hogy a mostaninál némileg alacsonyabb árszinteken szeretnének ismét vételi megbízásokat adni a Conclude-nak, azaz főleg spekulatív céllal realizálnak profitot, és többségük csupán a felépített készletük egy részét adja el, miközben hosszú távon továbbra is jelentős felértékelődést vár az arany árfolyamában.
A privátbanki ügyfélkörre fókuszáló aranykereskedő tapasztalatai alapján úgy tűnik, hogy alapvető változás állt be a magyar ügyfelek aranybefektetéssel kapcsolatos gondolkozásában, és egy esetleges árfolyamkorrekciót kihasználva ismét nagyobb mértékű befektetésiarany-felhalmozás indulhat a közeljövőben.
Rekordszintű kitermelés, 10 éves rekordot elérő újrahasznosítás
Az arany globális kínálata 3 százalékkal, 1283 tonnára nőtt 2024 első negyedében. A WGC adatsorában valaha mért legmagasabb I. negyedévi, 893 tonnára rúgó bányakitermelés különösen szép teljesítmény annak fényében, hogy a főként Szibériában, Közép-Ázsiában és Kínában található külszíni fejtésű bányák szó szerint befagynak a téli időszakban.
Sosem látott szinten a bányák I. negyedéves aranykitermelése
A közel 900 tonnát kitevő aranytermelés a valaha mért legnagyobb első negyedéves teljesítmény a WGC adatsorában.
2024. március 31-én elérhető adatok alapján. Forrás: Metals Focus, Refinitiv GFMS, World Gold Council
Az arany jelenlegi, a bányászat fenntartható működését biztosító, unciánkénti kitermelési költsége (average all-in sustaining cost, AISC) újabb rekordszintre emelkedve 1342 dollárt ért el átlagosan, ami 7 százalékos növekedést jelent 2023. I. negyedévéhez képest.
Trendszerűen növekszik az arany átlagos kitermelési költsége.
Az arany unciánkénti AISC-ének változása 2012-2023 között
Forrás: Metals Focus, World Gold Council
Az arany újrahasznosításából – például használt ékszerek visszaolvasztásából, vagy az elektronikai hulladék feldolgozásából – származó kínálat tavalyhoz képest 12 százalékkal, 351 tonnára nőtt az első negyedévben, ami 2014 óta nem látott szint. Bár a magas árfolyam hatására világszerte nőtt az eladott ékszerek volumene, Európát leszámítva nem látni kényszereladásokat a WGC elemzése szerint – mutatta be az aranypiac kínálati oldalát is Juhász.
2014 óta nem látott szinten az arany első negyedéves reciklikációja
Erős a korreláció a főként aranyékszer-eladásokból származó reciklikáció volumene (bal skála, tonnában) és az arany árfolyamának növekedése között (jobb skála, negyedéves átlag LBMA-aranyárfolyam dollárban).
A Conclude cégvezetője figyelemreméltónak tartja, hogy a keleti tömbbe tartozó jegybankok nem hajlandók jelenteni az aranyvásárlásaikat. Tíz éve még elképzelhetetlen lett volna az – Kínát leszámítva –, hogy a központi bankok dugdossák, pontosan mennyi aranyat tartanak készleten. Ez azt bizonyítja, hogy az arany szerepe felértékelődött a jegybanki tartalékokon belül, és egyre erősödik a devizatartalékok dedollarizációs trendje. Valószínűleg tévednek a nyugati aranybefektetők, amikor kizárólag az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed “higher for longer” kommunikációjára figyelnek, és azt gondolják, hogy a jelenlegi árfolyamszint jó kilépési pont lehet a jelenleg 2 százalék körüli dollár-reálkamatnak hála. Ha nem sikerül jól időzíteniük a visszalépést, várhatóan egy fájdalmas, pályaszélen töltött időszakot követően jóval magasabb árfolyam mellett fognak visszatérni az arany piacára.
Ezzel szemben a keleti aranyvásárlók mintha jobban átlátnák, hogy kutyaszorítóba kerültek a világ jegybankárjai. Például hosszútávon lehetetlen küldetésnek tűnhet a Fed számára, hogy egyszerre stimulálják a gazdasági növekedést, úgy, hogy közben kordában tartják az inflációt. Úgy tűnik, a magyar befektetők is kezdik felismerni a fenti oximoront, és remélhetőleg korábban ébrednek a nyugati társaiknál. A mostani 2300 dollár/uncia körüli arany árfolyamszint a viszonylag erős forintnak hála jó hosszútávú beszállási pontnak tűnik, bár még elképzelhető egy visszatesztelés a 2100-2200 dolláros árfolyamsávba egy újabb árfolyamrali előtt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)