Fennállása óta először lett nyereséges tavaly a litván Vinted: a főleg használt ruhákat kínáló online piactér óriásit ugrott egy év alatt, 20,4 millió euró veszteségét 17,8 millió euró (nagyjából 7 milliárd forint) nyereségbe fordította át 2022-ről 2023-ra - írja a Telex, amely emlékeztet: 2019-ben a Vinted lett az első litván unikornis, azaz legalább egymilliárd dollár értékű startup, a legfrissebb tőkebevonáskor megállapított kapitalizáció (4,5 milliárd dollár) pedig egyértelműen jelzi, hogy nemcsak a Vintedben, hanem általában a használt cuccok árusításának piacában is óriási potenciál van.
A portál kiemelte: a céget 2008-ban alapította az akkor 21 éves Milda Mitkute és Justas Janauskas. Mitkute épp akkoriban költözött el a szüleitől egy apró vilniusi lakásba: miután rájött, hogy a ruhái nagy részét nem tudja magával vinni, kitalálta, hogy létrehoz egy weboldalt, ahol eladhatja az egyébként teljesen jó állapotban lévő, de felesleges cuccait. A nemzetközi terjeszkedést hamar elindították, mindössze egy év után a Vinted piacra lépett Németországban, majd 2011-ben Csehországban. 2013-ban folytatták a terjeszkedést, beléptek a francia, a lengyel és az osztrák piacra, megpróbálkoztak az Egyesült Államokkal is, majd egy évvel később a Vinted debütált az Egyesült Királyságban, ami azóta a cég legsikeresebb piaca lett.
Ám - ahogy a lap írja - a gyors és korai terjeszkedésnek meglett az ára, a kapott tőke nagy részét idő előtt felégették, 2016-ra a Vinted csődközeli állapotba került.
Jelenleg amellett, hogy igyekeznek az eladók kedvében járni, azaz eladásra motiválni őket, a Vinted versenyelőnye az is, hogy alacsonyan tartja a költségeit, és a macerásabb dolgokat, például a szállítást, a felhasználókra bízza. A szállítási költséget a vásárló fizeti ki, de az eladó előlegezi meg, az összeget a sikeres tranzakció után térítik neki vissza. Szintén olcsó megoldás, így versenyelőny a Vinted Go is, ennek lényege, hogy a csomagokat nem házhoz, hanem környékbeli üzletekbe szállítják, melyek cserébe jutalékot kapnak. Az elmúlt években megdobta az üzletet az is, hogy különböző kedvezményekkel az eladókat is elkezdték bevonni a böngészésbe és a vásárlásba - fűzte hozzá a lap.