Éveken át az volt a főcsapás iránya a mosószergyártásban, hogyan szabadulhatunk meg a foltoktól és hogyan lehet a fehér ruha még fehérebb. A távmunka terjedésével azonban kevesebb az ingázás a munkahelyek és az otthonok között, így kevésbé piszkolódnak be a napi ruhák. Ugyanakkor sokat többet mozognak az irodisták, így több sportruha a szennyes között – írta a Guardian az ebből fakadó gondra adott válaszról szóló cikkében.
Divatba jött az athleisure. Ez az angol athletic, sportos és leisure, szabadidő szavakra utal. Ma már nem szokatlan, hogy valaki sportolva: futva, bringázva, rollerezve érkezik a munkahelyére vagy a távmunka alatt mozog, amihez ehhez illő ruhát használ. A munkahelyen természetesen átöltözik, ám ruhája megőrzi a mozgás nyomait.
Az izzadságfelszívó ruhák ugyan azt ígérik, hogy viselőjük nem lesz izzadságszagú, ám ennek ára, hogy annak lesz kellemet szaka, amit viselt. Az athleisure ruházatot szintetikus szálakból szövik, amelyek képesek magukhoz kötni az emberi testen képződő nedvességet, majd eltávolítani azt a testről – magyarázza a mechanizmust Eduardo Campanella, az Unilever Home Care részlegének vezetője.
Ennek eredményeként ez a fajta öltözködés együtt jár a rossz szagú szennyes ruhák keletkezésével. Viselőjüknek gondot okozhat, hogy mosásuk macerásabb, következésképpen drágább és jobban szennyezi a környezetet. Erre válaszul az Unilever azt állítja, hogy kifejlesztette azokat a mosószereket, amelyekkel a legkellemetlenebb szagú ruhákat is ki lehet mosni egy 15 perces körben. Campanella „tudományos” magyarázata szerint ennek titka, hogy gyorsan ható összetevőket tartalmaz. Ezek megakadályozzák, hogy a rossz szagokat hordozó molekulák tartósan rátapadjanak a szövetre, majd eltávolítják azokat. Fejlesztésükhöz mesterséges intelligenciát is használtak, ami nagyon divatos dolog manapság.