Egy fideszes javaslat szerint három évig nem kellene szociális hozzájárulási adót fizetnie annak a foglalkoztatónak, aki három, vagy több gyermeket nevelő munkavállalót alkalmaz, aki gyedben vagy gyesben, illetve gyermeknevelési támogatásban részesül. Ez azt jelenti, hogy legfeljebb bruttó 100 ezer forintig nem kell utánuk befizetni a 27 százalékos adót a társadalombiztosításba, mint ahogy szakképzési hozzájárulást sem kell utalni. Az ezt követő két évben pedig 14,5 százalékos kedvezményt vehet igénybe a munkaadó, vagyis ennyivel alacsonyabb adóval tartozik az államnak ebben az időszakban.
Az ennél kisebb családok esetében maradna a jelenlegi szabály, vagyis két évig teljes mentességet élvez a munkáltató, a harmadik évben pedig csökkentett mértékű kedvezményt vehet igénybe. Révész Máriusz, a Fidesz demográfiai programért felelős munkacsoportjának vezetője azzal indokolja javaslatát, hogy a 3 vagy több gyermeket nevelő édesanyák elhelyezkedési lehetőségei és munkahely-megtartási esélye kisebbek, mint az 1 vagy 2 gyermeket nevelő nőké.
Egy másik képviselő is fontosnak tartotta, hogy az adótörvényeken keresztül támogassa a családosokat. Aradszki András, a kisebbik kormánypárt, a KDNP frakciójának tagja úgy javítana a családok helyzetén, hogy az adómentesen nyújtható juttatások közé sorolná be a bölcsődei, családi napközi által nyújtott szolgáltatást.
Rögtön érthetővé válik a kormánypárti politikusok népesedéspolitikai aktivitása, ha rátekintünk a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi jelentésére a születések alakulásáról. Minden eddigi törekvés ellenére tovább csökken a születések száma: idén január és augusztus között 3,5 százalékkal kevesebb gyermek jött világra, mint tavaly a hasonló időszakban. Idén nem egy olyan hónap volt, amikor a hétezret sem érte el az élveszületések száma. A korábbi években erre nem volt példa.