A tavaly választásokat nyert konzervatív Mariano Rajoynak ígéretei betartásával egyelőre várnia kell, a roppant nehéz helyzetben lévő Spanyolország a következő években elsősorban a hiánycél tartására törekszik, valamint az államadósság csökkentésére. A kormány által bejelentett intézkedések egyelőre megnyugtatták a befektetőket, de Spanyolország így is nehéz helyzetben van, spanyol lapok az év elején többször is cikkeztek arról, ők lehetnek a következő Görögország.
A jövedelemadó emelése egységesen sújtja ugyan az összes tartományt Spanyolországban, de a legmagasabb jövedelmek Katalóniában vannak, így összegszerűen a Spanyolországból való kiválásról rendre informális népszavazást tartó katalánok fizetik a legtöbbet az államkincstárba a jövedelemadón keresztül. Katalóniában ráadásul ingatlanadó is sújtja az adózókat, igaz ez a tartományi kasszába folyik be. Az autonóm tartományok viszonylag nagy önállósággal rendelkeznek, igaz ez az adórendszerük alakítására is - sok helyen van például regionális adó, vagyis országon belül is működik az adóverseny.
Barcelona-Madrid párharc a válságban is
Az adóváltozások újra felszínre hozzák bizonyos tartományok ellentétét, elsősorban Madrid és Barcelona versengését. A fociban egymás örök riválisaként emlegetett FC Barcelona és a Real Madrid is megérzi bizony a nagyobb adóterheket. Holott alig két évvel ezelőtt a futball elit nemcsak a két patinás klub és a megszerezhető trófeák miatt igazolt szívesen Spanyolországba, hanem az itteni adókörnyezet miatt is.
Kilobbizták, a madridi sztárok jól jártak
C. Ronaldo - hallgatott a könyvelőjére? |
A sztárfutballisták az első 5 évben kedvezményesen, a legalacsonyabb kulccsal adóztak, 2003-ban ugyanis a spanyol kormány úgy döntött, hogy az évi 600 000 euró felett kereső külföldi játékosoknak 43% helyett csak 24%-nyi jövedelemadót kell fizetniük. Ennek eddig a legnagyobb nyertese David Beckham volt, aki Manchesterből tette át székhelyét Madridba - bennfentesek szerint maga a királyi gárda lobbizta ki a spanyol kormánynál a kedvezményt. Az adózás a csillagászati összegeket kereső focistáknak sem mindegy, Spanyolország sokak számára kedvezőbb állomáshelyet jelentett, mint Anglia vagy Olaszország - egészen 2010-ig. A "Beckham-törvényként" is emlegetett rendelkezést ugyanis megváltoztatták, a válság beköszöntével nehezen volt vállalható a felesleges kedvezmény, pláne egy olyan országban, ahol minden ötödik ember munkanélküli. A világ legdrágábban szerződtetett játékosa, Cristiano Ronaldo azonban továbbra is a kedvezményes kulcs szerint adózik, hiszen a 2010-es adómódosítások nem voltak visszamenőleges hatályúak. Így ma már Anglia előnyösebb adózási szempontból - bár az európai klubfutballt jelenleg a két spanyol sztárklub uralja.
Az új szja-szabályok leginkább az FC Barcelonát sújtják. Mindent egybevetve 2012 januárjától a Barca játékosai az ingatlanadóval együtt a fizetésük 60%-át adózzák le. Ezzel szemben Madridban a játékosok "csak" a bérük 52%-át fizetik be az államkincstárba, és itt nincs ingatlanadó, mint Katalóniában. A madridi autonóm tartományt vezető Esperanza Aguirre ráadásul bejelentette, hogy a regionális adóterheket is csökkenteni szándékoznak - ez újabb könnyebbséget jelenthet majd a madrilenóknak.
Anglia és Olaszország is vonzóbb lett a válságban a focistáknak
A 2009 szeptemberében a Realba igazoló C. Ronaldo és Kaka az szja-emelés után is jól járnak. Rájuk ugyanis még vonatkozik a Beckham-törvény. Ők csupán 0,75%-kal fognak idén több adót fizetni, mint tavaly, vagyis a jövedelmük közel negyedét (egészen pontosan 24,75%-át) kell csupán befizetniük a spanyol államnak. Ez egyben azt is jelenti, hogy az évente nagyjából 13 millió euró kereső portugál és a nagyjából 10 milliót összefocizó Kaka ugyanolyan kulccsal adóznak, mint a legszegényebb rétegek, egészen pontosan, akiknek az éves keresete nem éri el a 17 707 eurót (a jelenlegi szabályok szerint, ha 2010 januárja után igazoltak volna Madridba, akkor a fizetésük 52%-át kellene leadózniuk, ennyit fizetnek ugyanis azok, akiknek éves keresetük 300 ezer euró felett van).
Olaszország mindeközben a 300 ezer euró felett keresőknek 43%-os szja-t kell fizetniük, ami egy 3%-os pótadóval egészül ki, az Egyesült Királyságban pedig a fizetésük 50%-át adózzák le az évi 150 ezer font felett keresők.