A Duna TV esti Híradójában elhangzottak szerint a kormányzat azt szeretné elérni, hogy az adóváltozások miatt ne csökkenjen senkinek a nettó bére, vagyis hogy mindenkinek, akinek bruttó bére nem éri el a havi 218 ezer forintot, az adójóváírás kivezetése miatt kieső jövedelmét kompenzálják.
Az eddig elfogadott szabályozás szerint 5 százalékos mértékig a bérkompenzációt maguk a cégek hajtanák végre, e fölött pedig a minimálbéren és a garantált bérminimumon foglalkoztatottaknál a kormány vállalja a teljes kompenzációt.
A munkaadók a szociális adó jóváírásával ellentételezhetik az öt százalék feletti emeléseket. Vagyis a 18 százalékos minimálbér-emelésből öt százalék jut a vállalkozásra, és 13 százalék a költségvetésre, mégpedig úgy, hogy ezt a bizonyos 13 százalékot már nem is kell befizetni a tb-kasszának.
Ugyanakkor sok cégnek nem jut majd az 5 százalékos emelésre sem, ezt a problémát orvosolhatná az állami támogatás. Ahogy a MGYOSZ korábbi elemzése rámutat: a tagvállalatok számára már a minimálbér illetve a szakmunkás bérminimum emelése is komoly nehézséget okoz 93 ezer illetve 108 ezer forintra, hiszen ez 14-18 százalékos emelést jelent. Rolek Ferenc alelnök szerint ahol a bevételek várhatóan stagnálni fognak, ott drasztikus költségcsökkentést kell végrehajtani, ami létszámcsökkenéssel járhat.