Fazekas Sándor miniszter dinnyét eszik a Tescóban. MTI Fotó: Kovács Attila |
Eddig mindent túlélt
Jöhetett karcagi brókerbotrányba vagy Kiss Szilárd korábbi moszkvai agrárattasé ügye, egyikbe sem bukott bele Fazekas Sándor agrárminiszter, azonban lehet most a végét járja tisztsége. Ezt példázza Lázár János kancelláriaminiszter minapi kirohanása a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) ellen, amikor tegnap vérlázítónak nevezte az MVH működését, mert ott szerinte nem a magyar gazdák érdekeit védik, hanem az EU-ét.
Ahogyan a Magyar Nemzet cikkéből kiderül, a szakértők egyetértettek abban, hogy az állami földárverések ügyének lebonyolítása minden, csak nem korrekt. Decemberben fejeződött be az első körű földárverés, aminek hirdetményeit még ki sem függesztették, pedig azoknak 60 napig kinn kell lenniük a helyi önkormányzatok falán, mielőtt a sikeres licittel elnyert földek tulajdonjogát a földhivatali nyilvántartásba bejegyzik. Ennek ellenére már márciusban megkezdik az állami földárverések második ütemét.
Röhej az egész
Ez azért probléma, mert a sikeres licittel elnyert földek tulajdonjogának bejegyzésére csak akkor lehet, ha a szomszéd a kifüggesztési idő alatt nem él az elővásárlási jogával, illetve ha a miniszter is aláírja az egyes ügyleteket. A késlekedés több szempontból is káros: ha akár már ma kifüggesztenék az említett hirdetményeket, a 60 nap nem járna le addig, amíg a földárverések második üteme el nem kezdődik.
Ezáltal előfordulhat, hogy az első körben magát nyertesnek gondoló licitáló valami miatt mégsem kerül birtokon belülre, de erről csak a második ütemben értesül. Amennyiben mégis licitálna márciustól is, akkor ott újabb földet is elvihet. Viszont 300 hektárnál nagyobb területet nem írhatnak a nevére, de mire ez kiderül, föld nélkül maradhatnak olyan családi gazdálkodók is, akik valódi vevők lehettek volna - írja a lap.
Több mint tízezer vásárlási igény
Az állami földértékesítés célja az volt és jövőben is az marad, hogy a magyar termőföldet a magyar gazdák vásárolják meg. Ezt szolgálta és szolgálja az állami földterületek eladása, a célkitűzés teljesítése pedig sikeres. A most lezárult értékesítési szakasz során a három hektár alatti területekre több mint 10 ezer vásárlási igény érkezett be a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez.
A három hektár feletti területeket nyilvános árveréseken értékesítette a magyar állam. Az így meghirdetett földterületeknek a 65 százaléka, mintegy 120 ezer hektár talált gazdára, amit jó eredménynek nevezett az államtitkár. A három hektár alatti és fölötti földrészletek értékesítése során körülbelül 130 ezer hektár állami föld kelt el, és mintegy 7000 vásárlónak jutott összesen 12 ezer birtoktest.
Nem újdonság
Nem ez volt az első eset, hogy felmerült Fazekas távozása. A tavaly áprilisi kormányülésen is szóba került a miniszter menesztése. Erről itt olvashat részleteket >>>