A KKNYR létrehozása óta a biztosítók folyamatosan töltik fel a rendszert, folyamatosan rögzítve a kgfb-szerződéseket, azok bónus-malusz besorolását, illetve a káreseményeket. A rendszerben a napokban történt meg a 10 milliomodik szerződés berögzítése. A 10 millió szerződésből 3,9 millió élő, 6,1 millió már nem érvényes, azóta megszűnt kgfb-szerződés.
A rendszer létrehozásának célja, hogy „a bónusz-malusz rendszer helyett a valódi kár alapú besorolás alapját teremti meg”. Ezzel a korábbinál pontosabb, kockázatarányos díjkalkulációra ad majd lehetőséget a biztosítók számára, hiszen hosszú időtávra visszamenőleg, pontosan nyomon követhetővé teszi a káresemények időpontját és a teljes kártörténetet.
A kedvezmények megölik a kártörténet lényegét
A KKNYR-rendszerben nyilvántartott, 3,9 millió élő szerződésből 2,5 millió – magánszemély tulajdonában álló - személygépjármű, 1,4 millió céges autó, haszongépjármű, busz, motorkerékpár, vontató stb. szerződése. |
A balesetet okozókat magasabb díjjal „büntető”, a balesetmentes vezetőket alacsonyabb díjjal „honoráló” bónusz-malusz rendszer 20 évvel ezelőtt, 1993-ban indult. A rendszer 10 bónusz-kategóriát, 4 malus-kategóriát, illetve az alapdíjat – A0 – tartalmazza. A PSZÁF nem rég éppen azért csapott le több biztosítóra, mert azok plusz bónusz kategóriákat is létrehoztak. A Privátbankárnak korábban nyilatkozó alkusz szerint a bónusz-malusz rendszerben a kategóriák "összecsúsznak".
Schmidt Ákos, a Riskonline ügyvezető igazgatója szerint a PSZÁF által kifogásolt plusz bónuszkategóriákból eredő kedvezmények legtöbbször nem érték el azt az ingerküszöböt, ami miatt egy biztosított váltani akar, a bónusz-malusz rendszert ennél sokkal inkább torzítják a piacon jelen lévő egyéb kedvezmények, melyek egy része még csak véletlenül sem kapcsolódik a kártörténeti statisztikákhoz. "Jelenleg a piacon elérhető kedvezménykínálat olyan széles és sokrétű, hogy már-már felülírja a kártörténet lényegét" - mondta a szakember.
Felválthatja a bónusz-malusz rendszert
A 2,5 millió szerződés csaknem harmada, több mint 800 ezer megállapodás B10-es besorolás alá esik, így azok díja a legkedvezőbb - tudtuk meg a MABISZ-tól. A rendszerbe újonnan belépők automatikusan az A0-ás kategóriába kerülnek, ez is magyarázza, hogy a szerződők több mint hatoda ebben a csoportban található. Ugyanakkor ebbe a – közel 440 ezres darabszámú - kategóriába kerülnek azok is, akik például „párhuzamos üzemeltetőként” második gépjárművet vásárolnak saját nevükre, függetlenül attól, hogy akár 20 éve balesetmentesen vezetnek és meglévő autójukkal már kiérdemelték a B10-es besorolást.
Schmidt Ákos szerint a B4-es és a B7-es kategória között díjban csak pár százaléknyi az eltérés, míg ez alatt, illetve felett akár 10-20%-os kedvezményt is érvényesíthet a balesetmentesen közlekedő autós.
A két éve működő Központi Kártörténeti Nyilvántartó Rendszer a jogalkotó szándékai szerint lehetőséget nyújt majd a bónusz-malusz rendszer kiváltására, amellyel „lehetővé teszi a károkozók következetes nyilvántartását és megteremti az európai kompatibilitást is.”