A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. nem újítja meg azt az öt évre stratégiai megállapodást, amelyet a biztosító megalakulásakor a Brokernet Zrt.-vel (mai nevén a Quantis Consulting Zrt.) kötött – jelentette be a társaság a tőzsde honlapján.
A Társaság megítélése szerint ügyfelei és részvényesei érdekeit akkor szolgálja maradéktalanul, ha jó minőségű és stabilan növekvő, hosszú távon fizetett szerződésekből álló portfólió építésére törekszik. Ez eredményez versenyképes, előnyös megoldásokat az ügyfelek számára, és fundamentális értéknövekedést a befektetőknek – áll a biztosító tájékoztatásában.
Nagyon összevesztek
Az elmúlt hónapokban egyre több hírt lehetett hallani arról, hogy megromlott a viszony a biztosító megujúlt vezetése és a hazai életbiztosítási értékesítésben az elmúlt évtizedben lényegében megkerülhetetlen, piacbefolyásoló többes ügynöki hálózat között. Híreink szerint a korábbi komoly kereszttulajdonlásnak is vége: a Quantis-vezető Kostevc Péter az elmúlt hónapokban értékesítette CIG részvényeit.
Költségnyomás alatt a CIG
A Brokernet szinte minden partnerével szemben agresszív, diktátumszerű feltételeket szabott – más kérdés, hogy ezért teljesített is, hiszen volt olyan időszak, amikor a társaság a hazai életbiztosítási új szerzések több, mint harmadának megszerzésében közreműködött. Ugyanakkor a piac beszűkülése őket is keményen érintette, s innentől az egyre szerényebb teljesítményért kért magas ellenszolgáltatás (jutalék) egyre komolyabb problémákat okozhatott a III. negyedévi beszámoló szerint 12 százalékkal alacsonyabb új kötésekből származó díjbevétel mellett drasztikusan, 22 százalékkal csökkenő megújításokból származó bruttó díjbevételt elérő s emiatt komoly költségcsökkentésre kényszerülő CIG-nek. A biztosító bruttó díjelőírása 22 százalékkal, 9,675 milliárd forintra csökkent, miközben a szerzési költségek mindössze 4 százalékkal 2,332 milliárd forintra csökkent.
A nagy kérdés
A fentiek ellenére komoly kérdés, hogy milyen hatással lesz majd a Quantis-szal történő szakítás a CIG-re, amelynek új szerzéseinek több, mint ötödét (22 százalékát) a viták ellenére még mindig a többes ügynöki hálózat szállította 2014-ben. (Persze, volt ez az arány 80 százalék is az indulás idején.) Elvben lehetnek olyan új partnerek, akik épp a "Brokernet-kitettség" miatt tartották eddig távol magukat a CIG-től, s sok feltörekvő ügynök- és alkuszcég lát fantáziát a társasággal való kapcsolatban, amelynek a saját hálózata is hozhat valamit a konyhára (bár az alapításkor nagy hangon meghirdetett óriási hálózat persze álom maradt). Ennek ellenére ez a lépés komoly érvágás lesz, az boritékolható.