Az elemzés szerint a globális közvetettadó-kulcs átlaga 0,17 százalékkal 15,5 százalékra nőtt, és ez a növekedési tendencia várhatóan ez évben is fennmarad.
Konszolidáció: az áfaemelés máshol is képben van
Mint egy korábbi elemzésünkben rámutattunk, Magyarországon a költségvetés konszolidációja szempontjából az áfakulcs tavaly év eleji emelése döntő jelentőségű volt. Áfából 2012-ben a költségvetésnek 24%-kal több bevétele volt, mint egy évvel korábban, miközben a fogyasztás közel fél százalékkal visszaesett. A jövedéki adó emelése és a különadók mellett e nélkül biztosan nem tudtuk volna teljesíteni a hiánycélt. Részletek >>> |
„Úgy gondoljuk, hogy a közvetettadó-kulcsok átlaga 2013-ban is növekedni fog, hiszen egyre több kormány tovább küzd a költségvetési egyenleg helyreállításával” – mondta Tim Gillis, a KPMG közvetettadó-csoportjának globális vezetője, példaként említve, hogy idén több országban, köztük Finnországban, Cipruson és a Dominikai Köztársaságban is nő majd az adókulcs.
Az adó,amit soha nem fognak eltörölni
Miközben a közvetettadó-kulcsok világszerte emelkedtek, a globális társaságiadó-kulcsok csökkenése lelassult, átlaga alig változott 2012 januárjához képest. Mindössze 0,09 százalékkal csökkent a jelenlegi 24,43 százalékos szintre. Ugyanakkor 2013-ban több ország költségvetési javaslatában is szerepelt a társaságiadó-kulcs csökkentése, így például Mexikóban, Svédországban és Ecuadorban is megpróbálják ilyen módon ösztönözni a befektetéseket.
„A társasági adót soha nem fogják eltörölni, a nyereséget mindig adóztatni fogják. Ezt akarják a kormányok és a nagyközönség is. Azáltal, hogy az üzleti élet egyre globálisabb lesz, az adókat viszont országonként vetik ki, egyre többször merül fel a kérdés, hogyan kell allokálni a nyereséget” – mondta Wilbert Kannekens, a KPMG társasági adóval foglalkozó csoportjának vezetője.
Az áfakulcsunk világelső
A 27 százalékos magyarországi áfakulcs jelenleg a legmagasabb a világon, melyet 25,5 százalékos kulccsal Izland, és 25 százalékos kulccsal Svédország, Dánia, Norvégia és Horvátország követ (az európai átlag 20%). Arubában mindössze 1,5 százalékos áfával kell számolni, míg Japánban, Kanadában, Jemenben és Nigériában 5 százalékos a közvetettadó-kulcs.
A legmagasabb társasági adót – a hatályos jogszabályok alapján – 2012-ben az Egyesült Arab Emirátusokban vetették ki (55 százalék), bár sajátos módon ezt a gyakorlatban nem kellett befizetni. Az Egyesült Államok 40 százalékos kulccsal, míg Japán 38 százalékos társasági adóval került a „dobogóra”. A legalacsonyabb adókulcs ebben az adónemben Montenegróban volt, mindössze 9 százalék, ezt több ország is 10 százalékos kulccsal követi, mint például Szerbia, Bulgária, Albánia és Ciprus.
A KPMG tanulmánya szerint társasági adóban az európai átlag 20,5%, a magyar adókulcs nem sokkal ezalatt van, 19%.