A Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete (Moklasz) és a Penta Unió Zrt. 2011. és 2012. október-novemberben lezajlott felmérésében 1600 regisztrált mérlegképes könyvelő válaszolt a feltett kérdésekre.
Az adópolitika miatt muszáj trükközni?
Kiva: a legfeljebb 25 főt foglalkoztató és 500 millió forintot meg nem haladó bevétellel rendelkező vállalkozások választhatják az új adózási módot december 20-ig. Részletek >> Kata: a kisadózó vállalkozások tételes adója a 6 millió forint alatti bevételű, legkisebb vállalkozások számára ajánl egyszerű és komoly adómegtakarítást jelentő adózási módot. Részletek >> |
Miközben a válaszok átlaga alapján a vállalkozások által elszámolt költségek 19 százaléka vélhetően nem a vállalkozás érdekében merül fel, azaz jogszabályellenesen csökkenti az adóalapot, a könyvelőknek csak a vélhetően "cinkelt" számlák 13 százaléka esetében bírnak konkrét tudomással azok fiktív jellegéről. Az eredmények szinte hajszálpontosan megegyeznek a 2011-es adatokkal, vagyis az előző évhez képest nincs javulás - ismerteti a felmérés eredményét a Penta Unió.
"A magyar adópolitika az elmúlt két évtizedben rákényszerítette a vállalkozásokat a költségekkel való trükközésre. Csak a multiknak kedvezett a szabályozás. A jelenlegi kormányzat által bevezetett, januártól választható új adózási formák, a kiva és a kata az adóterhek könnyítése irányába mutat, ami kedvezően hathat az adófizetési morálra" - idézi a közlemény Herich Györgyöt, a Moklasz elnökét.
A könyvelő egyben adótanácsadó is
Herich György szerint a könyvelőknek komoly felelősségük van abban, hogy felhívják a vállalkozások figyelmét az új, kedvező adózási formákra és a jelentősen változó adózási kötelezettségekre is.
Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy az év végi adóegyetemeken csak a résztvevők 14 százaléka könyvelő. Úgy tűnik, hogy az alacsony könyvelési díjakba már nem fér bele a színvonalas továbbképzés, pedig sok esetben komoly adóterheket vehetnének le ügyfeleik válláról vagy bírságoktól menthetnék meg őket. A közlemény szerint ezt támasztja alá a felmérés eredménye, miszerint, bár a könyvelőknek nem tartozik a feladatkörükbe a könyvelt vállalkozások adózással kapcsolatos tevékenységének vizsgálata és az adózási tanácsadás, 80 százalékuk mégis ellát ilyen feladatokat is, mert a vállalkozások elvárják tőlük.