A helyettes államtitkár a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy az arányos, 16 százalékos adórendszer első évében felülmúlta a várakozásokat, hiszen az szja-ból és a társadalombiztosítási járulékokból összesen 60 milliárd forinttal több folyt be, mint amennyit terveztek. A legfontosabb eredménynek azonban a nyilatkozat szerint azt tartja, hogy miközben az EU legtöbb államában megtorpant a gazdasági növekedés, Magyarország viszonylag jól teljesített, amihez hozzájárult az is, hogy az szja csökkentésével a kormány nagyobb összeget hagyott a lakosságnál.
Balog Ádám hangsúlyozta: az arányos adórendszer bevezetése a kormány legfontosabb gazdaságpolitikai intézkedéseinek egyike. Az új közteherviselési szisztéma azonban csak akkor fejtheti ki hatását, ha évtizedekig érvényben marad, ha a polgárok és a gazdaság szereplői elhihetik, hogy hosszú távon számolhatnak a szabályrendszerrel, az egykulcsos adózás védelmét ezért építették kétharmados törvénybe.
Balog Ádám leszögezte, hogy az új adórendszer kétharmados oltalmát nem kívánják megszüntetni, hozzátette, ezt az egyeztetések megkezdésének feltételeként eddig sem a valutaalap, sem az unió nem kérte. Kifejtette: a felső adókulcs megszüntetésével nem a tehetősebbeket dotálják, hanem minél több legális munka elvégzésére ösztönzik a polgárokat. Az adójóváírás elhagyása pedig nem utolsósorban azt a célt szolgálja, hogy véget vessenek a minimálbéres adócsalásnak.
Balog Ádám a lapnak elmondta: bízik benne, hogy a társadalom világlátására is hatni fog az adórendszer, hiszen a tisztességet alacsony elvonással jutalmazza, miközben megfelelően hozzájárul a gyermeknevelés költségeihez.
A NAV adatai szerint tavaly havonta átlagosan 800 ezer szülő igényelt gyermeke után adókedvezményt, így az érintetteknél havi 13 milliárd forint maradt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly az alkalmazásban állók nettó keresete, a családi kedvezményekkel együtt 9,9 százalékkal emelkedett 2010-hez képest. A keresetek vásárlóértéke, azaz a reálbérek 3,9 százalékos éves infláció mellett így 5,8 százalékkal emelkedtek. A nagycsaládosok nettó keresete tavaly 23,6 százalékkal emelkedett, míg ahol nem volt eltartott gyermek a nettó átlagkereset 5,3 százalékkal nőtt.