Miért fizetünk eho-t?
Egészségügyi hozzájárulást meghatározott egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához szükséges források megteremtése érdekében kell fizetni a jövedelem után. Az egészségügyi hozzájárulás százalékosan meghatározott, adó jellegű fizetési kötelezettség, melynek mértéke a kamatjövedelem után 6 százalék .
Sokan hitték azt, hogy megússzák - tévedtek
A betétesek (és kötvénytulajdonosok) egy része félreértelmezte az augusztus 1-jétől érvényes új szabályokat: sokan úgy vélték, ez csak az új jogszabály hatálybalépése után elhelyezett betétekre vonatkozik, a már folyamatban lévő lekötésekre nem.
A törvény pedig egyértelműen fogalmaz - mondta el a Privátbankárnak dr. Istvánovics Éva jogász. Az adófizetési kötelezettség a 2013. augusztus 1-jén és az azt követően megszerzett jövedelmekre érvényes, függetlenül attól, hogy a jövedelmet eredményező szerződést mikor kötötték meg.
Tehát ha valaki augusztus 1-jét megelőzően helyezett el betétet a bankban, de a kamatot augusztus 1-jén vagy azt követően kapta meg, akkor a banknak már a kamatfizetéskor le kellett vonnia a 6%-os eho összegét. (A kamatozó értékpapíroknál hasonló a helyzet.)
Nem a teljes kamat után kell fizetni az augusztus előtti betéteknél
A törvény szó szerinti fogalmazásában: 11/B§ „(2) Ha a kamatjövedelem juttatását megalapozó időszak 2013. augusztus 1-je előtt kezdődik, de a jövedelem megszerzésének időpontja a 2013. augusztus 1-jével kezdődő időszakra esik, a kamatjövedelem utáni egészségügyi hozzájárulás a 2013. augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet terheli.”
Ilyen esetben arányosítást kell végezni: az augusztus 1-jétől megszolgált kamatjövedelmet a kamatjövedelem juttatását megalapozó 2013. július 31-ét követő részének és az időszak teljes időtartamának napokban számolt aránya alapján kell megállapítani - mondja Istvánovics Éva.
Jó tudni - kinek nem kell fizetni?
Jó még tudni, hogy az egészségügyi hozzájárulás általános mértéke 27%. Az osztalékból és az árfolyamnyereségből származó jövedelem után az az egészségügyi hozzájárulás mértéke 14%. Ennek felső határa adóévenként 450 000.
Nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni:
- a 2013. augusztus 1-jét megelőzően megkötött tartós befektetési szerződések lekötési hozamára, kivéve, ha 3 éven belül a lekötést felbontják,
- ha a kamatjövedelem utáni személyi jövedelemadó mértéke 0%,
- meghatározott esetben a befektetési jegy beváltásakor, átruházásakor, visszaváltásakor képződött kamatjövedelem után.
Az egészségügyi hozzájárulást a kifizető vonja le és fizeti meg, a magánszemélyt a személyi jövedelemadó bevallásában bevallási és megfizetési kötelezettség terheli - mondta el dr. Istvánovics Éva.