Minél magasabb a hazai ÁFA-kulcs és a környező országok ÁFA-kulcsai közötti különbség, annál nagyobb lesz a kísértés az ÁFA-csalásra és a piacszerzésre – mondta Csányi Sándor OTP-vezérigazgató és élelmiszeripari vállalkozó a Reuters hírügynökségnek.
A mai napon az alapvető élelmiszereket előállító ipar kulcsszereplői, találkozójukon egy olyan ad hoc koalíciót hoztak létre „Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért” néven, melynek célja az alapvető élelmiszerek ÁFA-kulcsának tíz százalék alá való csökkentése – közölte az új szervezet. A másik fontos indoka a Fórum megalakításának, hogy gátat vessenek az ágazatot növekvő mértékben sújtó ÁFA-csalások terjedésének. Végül a Fórum célja a csalások által fenyegetett nagyszámú élelmiszeripari munkahely megőrzése.
A szerveződés olyan javaslatokkal fog élni a magyar kormány felé, amelyek elejét veszik a központi költségvetést, az élelmiszeripart és a fogyasztókat egyaránt súlyosan károsító gazdasági bűnözői tevékenységnek - írják. A Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért – amely a Csányi-érdekeltségű Bonafarm-csoport és a Bunge Zrt. együttes kezdeményezésével jött létre – egyesíti az iparág szakmai szövetségeinek és vezető gyártóinak képviselőit.
A Fórum megbízást adott az Ernst&Young nemzetközileg is elismert független adószakértőinek, hogy folytassanak le egy, az alapvető élelmiszerek teljes körére kiterjedő vizsgálatot, bemutatva úgy az állami költségvetést, mint az iparágat ért károkat, egyúttal konkrét megoldási javaslatot is téve a problémák hatékony orvoslására.
Az étolaj-szektorra már elkészült Ernst&Young-elemzés azt mutatja, hogy hatékony megoldás lenne az alapvető élelmiszerek ÁFA-kulcsának 27 százalékról tíz százalék alá csökkentése. Így megszűnne a csalás alapvető oka, növekedne a beszedett adók mennyisége és ezáltal a költségvetés bevételei. Az ÁFA-csalás mértékét csak az alapvető élelmiszerek esetében évi 150-300 milliárd forintra becsülik.