A legtöbbeket a családi kedvezmény érinti, amit tavaly óta az alacsony keresetűek is kihasználhatnak, hiszen, ha az adóalap kevesebb, mint a kedvezmény, a járulékokból érvényesíthető a különbözet - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Levelet hozott a posta Négymillió embernek küld névre szóló elektronikus vagy postai levelet mostanában a NAV.Részletek >>> |
Az adóhatóság közleménye szerint, a családi kedvezményről az eltartott családtagok felsorolásával kell nyilatkozni. Közülük meg kell jelölni a kedvezményezett eltartottakat, akik után a családi pótlék jár, mert ők egyben a családi kedvezményre jogosító családtagok is.
A nyilatkozathoz segít a NAV honlapján elérhető családikedvezmény-kalkulátor, amellyel egyszerűen kiszámítható, hogy a rendszeres bérjövedelemből mekkora adóalap-, illetve járulékkedvezményhez juthatnak a családok. A kalkulátor mellett az is szerepel, hogy kik jogosultak a kedvezményekre és mely családtagok számítanak eltartottnak, illetve kedvezményezett eltartottnak.
Jár a kedvezmény, ha először házasodik
Ugyancsak adóalap-kedvezmény jár azoknak a pároknak, ahol legalább az egyik fél az első házasságát köti, illetve kötötte 2014. december 31. után. Az adóalapból vonható kedvezmény, ami havi 31 250 forint, két évig jár. Ez havi 5 000 forinttal emeli a nettó bért.
Idén havi 5 250 forint úgynevezett személyi kedvezmény jár az adóból azoknak, akik súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségben szenvednek vagy rokkantsági járadékban illetőleg fogyatékossági támogatásban részesülnek.
A kedvezményekről év közben is lehet nyilatkozni, ha a jogosultság nem januártól áll fenn.
Egyetemisták, ti se felejtsétek el!
A NAV továbbá felhívja a figyelmet, hogy évről évre visszatérő jelenség, hogy a főiskolák, egyetemek a kollégiumi elhelyezéshez és a szociális jellegű támogatásokhoz kérik a hallgatóktól a család jövedelmi viszonyait hitelesen alátámasztó jövedelemigazolásokat.
A kérelemhez az IGAZOL nyomtatvány beszerezhető a NAV bármelyik ügyfélszolgálatán, vagy letölthető a NAV honlapjáról. |
A NAV többségében az igazolásokat azonnal kiadja, azonban a hallgatók jellemzően az utolsó napokig várnak az igényléssel. Számolni kell azonban azzal, hogy a megnövekedett ügyfélforgalom miatt elhúzódhat az ügyintézés - írja az adóhatóság a Facebook oldalán.
A jövedelemigazolás kérhető személyesen a NAV ügyfélszolgálatain és kirendeltségein, postán, elektronikusan az ügyfélkapun, vagy telefonon az ügyfél azonosító kóddal.
Amennyiben a hallgató igényli az igazolásokat a hozzátartozói helyett, akkor mind a kérelem benyújtásához, mind az elkészített igazolások átvételéhez meghatalmazás szükséges.