Fokozatosan kezdik el bevezetni a pénzügyi tranzakciós adót, legkésőbb 2016-ban - derült ki az uniós pénzügyminiszterek keddi tanácskozásán.
Janisz Szturnarasz, a miniszterek tanácsának soros elnökségét adó Görögország pénzügyminisztere a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a résztvevő országok továbbra is elkötelezettek, hogy bevezessék a pénzügyi tranzakciókat 0,1 százalékos, a származékos ügyleteket pedig 0,01 százalékos kulccsal megterhelő közösségi tranzakciós adót. Első lépésként a részvényekre és "egyes származékos ügyletekre" vetik majd ki az új adót.
A pénzügyi szektor megadóztatására az Európai Bizottság 2011-ben tett javaslatot, annak érdekében, hogy a pénzügyi szektor is járuljon hozzá az elsősorban általa okozott válság terheihez. Hamar kiderült ugyanakkor, hogy megvalósításához nincs meg a szükséges többség támogatása a tagállamok között. Több ország, így a komoly pénzügyi központtal rendelkező Nagy-Britannia, Dánia vagy Svédország is ellenzi az ötletet.
Miután uniós szinten nem lehetett bevezetni az adót, amely 30-35 milliárd euró bevételt jelenthet évente a tagállamoknak, 11 ország, élükön Franciaországgal és Németországgal, úgy döntött, úgynevezett megerősített együttműködés keretében vezetik be az uniós tranzakciós adót.