Tovább folynak a kötelezettségszegési eljárások
Ahogy arról a Privátbankár.hu is beszámolt, az Európai Bizottság továbbra is fenntartja a kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben az alkoholtermékek illetve a dohánytermékek jövedéki adójával összefüggésben. A testület úgy látja, hogy Magyarország jogtalanul alkalmaz két különböző adókulcsot az etil-alkoholból készült termékekre, hiszen az Európai Unió a minimum adószint meghatározása mellett csak egyetlen adókulcs alkalmazását teszi lehetővé. A dohánygyártmányok értékesítésénél pedig azt kifogásolja, hogy adóváltozás esetén a régi zárjeggyel ellátott dohánytermékeket 15 nap után ki kell vonni a forgalomból.
A kormány célja: legyen drágább a kommersz
A kormány továbbra is kitart amellett, hogy a komoly egészségügyi kockázatot jelentő, finomszesz és mesterséges aromák felhasználásával készült, úgynevezett „kommersz” szeszes italoknak magasabb legyen a jövedéki adója. A „kommersz” szeszes italok kedvező kiskereskedelmi ára ugyanis az egészségre károsabb alkoholtartalmú italok fogyasztását növelte, ezért a differenciált adómérték bevezetése az alacsonyabb minőségű italoknál a fokozott egészségügyi kockázatára való tekintettel az egész társadalom érdeke. A Bizottság ezzel a különbségtétellel nem ért egyet.
Bespájzoltak az olcsóbb cigiből
A dohánytermékek értékesítésénél vitatott rendelkezéseknek is kiemelt jelentősége van a jövedéki adózás rendszerében, hiszen a gyártók és forgalmazók adóemelést megelőző, túlzó készletezési szokásai jelentős kárt okoztak a hazai költségvetésnek.
Mehetünk a bíróságra
A fentiekre tekintettel Magyarország kész arra, hogy a fentiekben részletezett álláspontját a kötelezettségszegési eljárásban az Európai Bíróság előtt is megvédje - írja közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Nemrég lezárult egy ügyünk, ahol a bíróságig védtük az álláspontunkat, ott nem jártunk jól: ahogy arról a Privátbankr.hu-n is beszámoltunk, az Európai Unió bírósága kimondta, ellentétes az uniós joggal a házi pálinkafőzés adómentessége.