Január elsején indult az EKÁER, melynek célja a jogkövető piaci szereplők pozíciójának erősítése, az áruforgalom átláthatósága, a gyakran emberi egészséget veszélyeztető élelmiszerekkel kapcsolatos visszaélések kizárása és nem utolsó sorban az adóelkerülők kiszűrése.
A próbaüzem február végéig történő meghosszabbításával az érintett gazdálkodóknak lehetősége nyílt a rendszer megismerésére. A folyamatosan érkező észrevételeket figyelembe véve, a tapasztalatok alapján a jogszabályt módosították.
Mi változott?
A március elsején már éles üzemben működő EKÁER jelentős könnyítéseket tartalmaz, így például a kockázatos termékek esetében a mennyiségi és értékhatár egységesen 500 kg illetve 1 millió forint lett. Bővült a mentességek köre is, így nem kell bejelenteni – egyebek mellett – a gyógyszer-, a hulladék- vagy a fémtörvény hatálya alá tartozó fémhulladék szállítmányokat sem. Lehetőség van az útszakasz mentesítésre is, amelynek lényege, hogy egyes gyártó cégek a 20 km-es körzeten belüli beszállítóiktól érkező szállítmányok esetén mentesülhetnek a bejelentés alól, amennyiben ezt kérik a NAV-tól.
Március 11-től a kockázatos élelmiszerek és termékek szállítása esetén már az ún. kockázati biztosítékot is meg kell fizetni azon gazdálkodóknak, akik nem mentesülnek alóla.
A két hónapos próbaüzemben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal több akciót tartott. Ezalatt bebizonyosodott, hogy az EKÁER megfelelő eszköz az áfacsalások visszaszorítására, az emberi fogyasztásra veszélyes élelmiszerszállítmányok kiszűrésére, a tisztességek gazdálkodók segítésére. Mulasztási bírságot hiányzó vagy hibás adatokat tartalmazó EKÁER szám miatt nem állapított meg a NAV, azonban a már éles üzemben működő rendszerben a kiszabható bírság mértéke elérheti az áru nettó értékének 40 százalékát is.