Az MDF módosító csomagjával - amelyben több törvény módosítására tesznek javaslatot - azt szeretné elérni, hogy az önkormányzatok a szociális célra kapott állami forrásokat a helyi igények alapján szabadon átcsoportosíthassák - mondta a politikus sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a normaszöveg elkészítése után a javaslatot még a nyár folyamán megküldik a többi parlamenti pártnak.
Azt szeretnénk, hogy ötpárti megállapodással kerüljön ez a javaslat a Ház elé, ezért egyeztetést kezdeményez a párt a többi parlamenti frakcióval - mondta az MDF elnökhelyettese.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Kérdésre válaszolva Hock Zoltán közölte: már van több olyan önkormányzat, amely a közelmúltban helyes irányban indult el. Kitűzött céljaikkal egyet lehet érteni, ám a helyi rendeletek törvényellenesek. A mostani kezdeményezéssel azt is szeretnénk elérni, hogy legyen meg a törvényi felhatalmazás ahhoz, hogy az önkormányzat a helyi igények szerint tudja átcsoportosítani a szociális célra kapott állami támogatást közmunkákra, közhasznú munkákra - fejtette ki a politikus.
Hock Zoltán példaként Salgótarjánt említette, ahol - mint mondta - viszonylag magas a munkanélküliség, ezért éves szinten 600 millió forintot fizet ki segélyezésre az önkormányzat, amiért semmiféle ellenszolgáltatást nem nyújtanak az érintettek. Ugyanakkor 120 millió forint az, amit a város közcélú munkára tud fordítani. Kívánatos lenne ezen az arányon változtatni - vélekedett.
A politikus közölte: a kormány utóbbi években tett intézkedései következtében 35 százalékkal nőtt a segélyezettek száma. Úgy vélte, az eddigi lépések felerősítették a feketegazdaságba való beáramlást, a jövedelmek eltitkolását, és rontották a járulékfizetési morált.
Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője közölte: támogatják az MDF elképzelését, miszerint változtatni kell a segélyezés mai gyakorlatán.
Az esélykiegyenlítés, a foglalkoztatás bővítése, a segély helyett munkahelyteremtés az MSZP és a kormány elsődleges célja - fűzte hozzá a közleményben a politikus. Az Út a munkához program miniszterelnöki megbízottja szerint ennek programnak is célja a segélyen élők számának csökkentése, valamint a munkavállalási hajlandóság növelése, hogy egyértelmű legyen: kifizetődőbb dolgozni, mint segélyen élni.
Török Zsolt úgy vélte, a program ugyanakkor a munkára képtelenek, a korlátozott munkaképességűek hatékony védelmét is biztosítja. Közölte, hogy az önkormányzatokat, a vállalkozásokat is segítik például a járulékkedvezményekkel, illetve a Start kártyacsalád bővítésével a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben.
Fidesz: Megvédjük a gyest és a gyedet
Adócsökkentés... és az édes álmok visszatérnek
Nem látszik, mi fogja beindítani a gazdaságot
MTI