Az illetéktörvény szerint 1991-től egészen a tavalyi év végéig illetékmentes ügyletnek számított a takarékbetét – ideértve a bankszámlán lévő pénzt – ajándékozása. Ez gyakorlatilag azt jelentette, hogy a magánszemélyek között bankszámlán keresztül történő pénzajándékozás nem járt semmilyen adó- vagy illetékfizetési kötelezettséggel.
Egyenes ági rokonokra nem vonatkozik
Ezt a szabályt a tavalyi adómódosítások során 2013. január 1-jével hatályon kívül helyezték, ezért az idei évtől kezdve illetékkötelezettséggel jár a bankszámláról bankszámlára utalt pénzajándékozás, amennyiben az nem egyenes ági rokonok között történik.
Az illetéktörvénybe azonban bekerült egy igencsak érdekes rendelkezés is, amely az általános adózási alapelvekkel ellentétben áll, sőt a jogbiztonságot is veszélyeztetheti - írja Fajcsák Gábor az RSM DTM adószakértője a cég blogján. A rendelkezés szerint ugyanis a 2013. január 1-jét megelőzően létrejött ügyletekre is az új szabályokat kell alkalmazni, amennyiben azokat korábban még nem jelentették be az adóhatóságnak.
Mit jelent ez pontosan?
Ha valaki korábban a bankszámlájára mástól ajándékként 150 ezer forintot meghaladó összeget kapott, és azt elmulasztotta bejelenteni, akkor a megszerzett összeg után – legalábbis a NAV szerint – mostantól az új szabályok szerinti 18 százalékos mértékű ajándékozási illetéket kell fizetnie.
Itt érdemes hangsúlyozni, hogy az illeték megállapításához való jog nem az adókötelezettség keletkezésétől, hanem az ügylet bejelentésétől, vagy ha ezt elmulasztották, akkor az adóhatóság tudomására jutásától számított 5 év elteltével évül el, tehát extrém esetben akár 20 évvel ezelőtti ajándékozásra is adókötelezettség keletkezhet - írja az adószakértő.