Orbán Viktor átadja a a lajosmizsei baromfitelepet és tojáscsomagoló üzemet. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Burger Barna |
60 ezer munkhahely, 450 ezer tonna hús
A baromfiszektor szerepe Magyarországon már ma is meghatározó, hiszen - 35 kilogrammos egy főre eső éves mennyiséggel – a hazai lakosság e húsféleségből fogyasztja a legtöbbet, az ágazat pedig több mint 60 ezer embernek ad munkát és megélhetést.
Forrás: Privátbankár Árkosár |
A hazai, üzemszerűen egy év alatt meghizlalt élőbaromfi mennyisége meghaladja a 600 000 tonnát, amely mintegy 450 000 tonna vágott súlynak felel meg. Magyarország önellátottsági szintje baromfihúsokból 141 százalékos, így az ágazat exportja is jelentős - olvasható a Baromfi Termék Tanácsnak a Baromfi Világnap által kiadott közleményében.
Egyenlő esélyeket akarnak
A BTT a Baromfi Világnap kapcsán arra kérte a döntéshozókat, hogy olyan hazai szabályozási környezetet alakítsanak ki, amely segíti a piaci szereplők tevékenységét és javítja jövedelmezőségüket. Így az ágazat szereplői azt szeretnék, ha a kormány az általános forgalmi adó szabályozást is úgy alakítaná, hogy a változtatások a baromfiszektornak egyenlő esélyeket biztosítsanak más húságazati termékpályákkal.
Forrás: Privátbankár Árkosár |
A baromfiágazat által szorgalmazott áfamérséklésről a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára, Czerván György elmondta: a kormány adópolitikájának iránya, hogy az élőmunka terhei csökkenjenek, és a forgalmi, fogyasztási típusú adók jelentik az állami adóbevételek gerincét. Így csak lépésről-lépésre lehet az alapvető élelmiszerek áfáját csökkenteni.
A sertés áfája csökkenni fog
A sertés tőkehúsra 2016 januárjától kedvezményes, 5 százalékos áfakulcsot vezet be a kormány a tervek szerint.
A BTT már korábban is jelezte, semmi sem indokolja, hogy a baromfihúst diszkriminálják. "Kérésük jogos, méltányolandó és ésszerű, azonban tudni kell, hogy minden ilyen csökkentés ugrás a sötétbe" - reagált akkor Orbán Viktor miniszterelnök.