Tudományos-fantasztikus szempontból igen közel járunk egy disztópia megvalósulásához: a termőföldek kimerülése miatt erdőket vágnak ki, az időjárás megtizedeli a termést, a világ szegényebb régióiban pedig éhínség pusztít. Nem csoda hát, ha a spártai problémák szokatlan megoldásokat kívánnak – ennek a leírásnak pedig tökéletesen megfelel a technikai őrült és mezőgazdász, David Rosenberg startupja, az AeroFarms.dir
Megvalósult sci-fi
A CNN cikke szerint az alapító ugyanis napfény és termőtalaj felhasználása nélkül, valamint minimális víz használatával termeszt zöldségeket, szeptembertől pedig mindezt egy több mint 6400 négyzetméteres gyárépületben felépített óriásfarmon teszik majd. Az eljárás a hidropónia továbbfejlesztése: míg egy általános hidropon eljárásban tápanyagban dús oldatban nevelik a növényeket, Rosenbergék vízpermettel oldják meg a zöldségek táplálását, így lényegesen kevesebb vizet használnak fel a termesztés során. Ezt a technológiát használják egyébként a NASA űrhajósai is a Nemzetközi Űrállomáson.
Így működik egy-egy "ágyás". Forrás: aerofarms.com |
A növényeket egy újrahasznosított ruhaanyagba „ültetik”, ez alatt permetezik a növény gyökerét, míg fentről folyamatosan LED-del világítják őket. A gyárban nincs éjjel-nappal ciklus, így lerövidül a fejlődési idő, becsléseik szerint egy növényt akár 22-30-szor is le lehet szüretelni egy év alatt. A várakozások szerint egy év alatt összesen 907 tonna bébizöldséget és fűszernövényt, például spenótot vagy bazsalikomot tudnak majd termeszteni.
Így néz ki az AeroFarm gyára New Jersey-ben. Forrás: aerofarms.com |
A biónál is bióbb
A termékeket jelenleg 20 százalékkal drágábban értékesítik a hagyományosan nevelt zöldségeknél – ugyanez az árszabása Amerikában egyébként a biotermékeknek is. Rosenbergék azonban mégsem tudnak bio-minősítést szerezni a zöldségekre, mert bár nem használnak növényvédő szereket, sem génkezelt magokat, így a környezetre sincsenek káros hatással, mivel nem használnak termőtalajt, így jogilag nem kaphatják meg a bio jelzőt. Egyes üzletek azonban „a biónál is bióbb” besorolást adták a zöldségeknek, emlékeztetett az alapító.