Rosszul indul az idei cseresznyeszezon. A tavaszi fagyok miatt az átlagosnál visszafogottabb lesz a cseresznyefelhozatal, ráadásul az esőzések gyümölcsrepedést okozhattak - derül ki az Agrárközgazdasági Intézer cseresznyeszezon apropóján készült összefoglalójából.
Mindez látszik az árakon is, a magyar cseresznye május végén debülált a Budapesti Nagybani Piacon, mégpedig a tavalyinál 50 százalékkal magasabb áron, ami kilónként 2 ezer forintot jelent. Ezt egyébként magyarázza, hoghy a temrlői ár 40 százalékkal, kilónként 1746 forintra nőtt. Azóta kicsit javult a helyzet, a kiskereskedelmi, más néven fogyasztói piacokon kilónként 1500-2000 forintért kínálták a gyümölcsöt.
A KSH-adatok szerint egyébként a magyar cseresznymérleg vastagon pozitív: a friss cseresznye kivitele 2022-ben 68 százalékkal 599 tonnára nőtt az előző évihez képest. A legnagyobb mennyiség Litvániában és Szlovákiában landolt, ez 204 és 189 tonnát jelentett. Az exporthoz képest az import magrinális volt, 44 tonnára rúgott, ez ráadásul 37 százalékos éves visszaesést felelt meg.
A világpiacot nézve egyébként Törökország viszi a primet, évente 800-900 ezer tonnás termésmennyiséggel. Ott egyébként jól alakul a szezon, mert a fagy és a csapadék nem bántotta a fákat.