2013. július 31-én lejár az adategyeztetés és tagdíjbevallás határideje a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál (NAK). Az eddigi adatok alapján magasan az átlag feletti arányban tettek eleget kötelezettségüknek Vas, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében. A bevallók közül az őstermelők voltak a legaktívabbak.
Az adategyeztetés és a tagdíjbevallás elektronikusan, a bevallasnak.hu oldalon tehető meg. Amennyiben valakit a kamarai törvény nem kötelez a tagságra, úgy ennek az oldalnak az üzenetküldőjén keresztül kérheti regisztrációjának törlését - közölte a NAK. Ebben az esetben nem kell bevallást készíteni.
A NAK jelezte, hogy ha a gazdálkodóknak nincs internetelérése, akkor kérhetnek segítséget a kamarai tanácsadóktól is, akik segítenek a bevallás kitöltésben. A tanácsadók elérhetőségéről az agrárkamar ügyfélszolgálatán tudnak érdeklődni a 06-1/802-6100-s telefonszámon.
Segítséget kérnek, hogy segíthessenek
Fontos tudni, hogy a tagdíj önbevalló lapot aláírva mindenképpen el kell juttatni a kamara adott megyei igazgatóságára. A tagdíj befizetésének határideje 2013. augusztus 31. Ennek két módja lehetséges: vagy átutalással a 11749008-20190244 számlaszámra, vagy sárga csekken, melyet a NAK megyei igazgatóságán vehetnek át, illetve a kamarai tanácsadójuktól kérhetnek az érdekeltek. Mind az átutalásnál, mind a csekknél a közlemény rovatban a kamarai nyilvántartási számot fel kell tüntetni!
A NAK egyúttal felhívja tagjai figyelmét, hogy a már meglévő és a tervezett kamarai szolgáltatásokkal kapcsolatban online kérdőívet tett közzé. A szervezet arra kéri a gazdálkodókat, lehetőség szerint minél többen vegyenek részt a felmérésben, hogy a szolgáltatások fejlesztése és minőségük javítása azáltal még inkább az érdekeiket szolgálja. A kérdőív a NAK nyitólapján érhető el.
Két díjat kell fizetni
A tagoknak egyrészt fizetniük kell a kötelező 5 ezer forintos hozzájárulást, ahogyan az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara tagjainak. Csakhogy az Agrárkamarának a már említett, árbevétel alapján számított tagdíjat is fizetni kell, ami akár évente egymillió forint is lehet. A tagdíjat az előző év nettó árbevétele alapján kell fizetni.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke a Privátbankárnak azt mondta, hogy a tervek szerint a tagoknak nagyobb értékben szolgáltatnának, mint amennyit befizetnek. Ez a szakmai tanácsadástól egészen a piacszerzésig terjedhet. Az elnök szerint más szolgáltatás kell egy őstermelőnek és más egy nagyobb gazdaságnak.
Segítenék a piacszerzést
Győrffy Balázs |
Csakhogy ellenérvként felvetődik a kérdés, miben tud segíteni egy nagyobb gazdaságnak a kamara, hiszen egy nagyobb cég már feltehetőleg megszerezte a szükséges piacot, kialakította a kapcsolatrendszert.
A kamara elnöke szerint a nagyobb cégeknek is lehet szükségük segítségre, ha mondjuk külföldi piacra szeretnének belépni. Példaként Kazahsztánt említette, ahol már a NAK is tárgyalt a kormány kíséretében. Győrffy Balázs szerint az ilyen országokban a megfelelő csatornákon keresztül jelenthetnek meg a vállalkozások és nem kell maguknak kitaposni az utat. Vagyis egyszerűbb és ellenőrizhetőbb lesz az eljárás.
Másban is segítenének
Az elnök hangsúlyozta, hogy a NAK elkötelezett az agrárgazdaság és az élelmiszeripar versenyképességének növelése érdekében, továbbá szeretné megerősíteni az üzleti tisztességet, hogy megteremthetőek legyenek a kiegyensúlyozott piaci viszonyok. Ennek eszköze lehet egy üzleti parnterminősítés, melynek az a célja, hogy a gazdálkodók, cégek elkerüljék a renitens, nemfizető piaci szereplőket. Ezzel pedig csökkenhet a többiek kockázata.
További tervek között szerepel például például a kamarai kártya bevezetése, amely különböző kedvezményeket adna a tagoknak. Egyik ilyen kedvezmény lenne az üzemanyag jövedéki adója visszaigénylésének könnyítése. Azt sem tartják kizártnak, hogy az adót esetleg ki sem kellene fizetniük a kamarai tagoknak.