753 ezer marhával élünk együtt
Az agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár szerint ez a belső piac visszaszerzésének és az ágazatot érintő támogatási rendszernek köszönhető.
Feldman Zsolt Bonyhádon, a XVII. országos agrárfórumon elmondta: a 2010. végi 681 ezer darabos szarvasmarha-állománnyal szemben jelenleg 753 ezres az állomány, ezen belül 30 ezerrel nőtt a tehénállomány is.
Több a magyar tej a polcokon?
A tejágazatban a 2008-2009-es mélyponttól kezdve folyamatosan emelkedtek a termelői árak, és sikerült több lábon álló támogatási rendszert kiépíteni. Az a termelő, aki rendelkezik termőterülettel, továbbá az állat tejét is hasznosítja, legalább öt jogcímen tud forrást bevonni a gazdaságába. Ez a többi állattenyésztési ágazatban nem áll rendelkezésre - mondta a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt szerint a hazai kiskereskedelmi láncok üzleteiben visszaesett az importtej aránya. Közelített egymáshoz a magyar és nem magyar termékek ára, és érezhetően nőtt a magyar termékek forgalma - mondta.
Lesz egy kis plusz papírmunka a támogatáshoz
Így alakul az agrártámogatás jövőreAz Agrárgazdasági Kutatóintézet számítása szerint az egy hektárra jutó uniós alaptámogatás Magyarországon 146 euró lesz, amelyhez még jön a "zöld komponens", ami további támogatást jelent. A fiatal gazdák közvetlen támogatást is kaphatnak. Részletek >> |
Az Európai Unió új Közös Agrárpolitikája (KAP) kapcsán Feldman Zsolt azt mondta: a tárgyalások elhúzódása miatt 2014-ben lényegében semmi nem fog változni, megmarad a területalapú és a szerkezetátalakítási támogatás. Bizonyos azonban, hogy a támogatások 30 százalékát környezetvédelmi feltételek teljesítése után lehet lehívni, ennek azonban "a magyar gazdálkodók minimális többletpapírmunkával, gazdálkodási szokásaik megváltoztatása nélkül" megfelelnek. 2014 után, úgy tűnik, még több mód lesz az állattenyésztés-segítő támogatásokat szerepeltetni a rendszerben - jelezte.