8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Remek az idő, nagy termésre és a rekordárak alapján csúcsszezonra készülhetnek az idén a dinnyések, bár a megugrott költségek rontják a jövedelmezőséget, és a munkaerőhiány is növeli a termelés kockázatát.

Kilogrammonként már 350 forint volt a szabadföldi magvas, sötétzöld görögdinnye ára a június 19-25. közötti héten a Budapesti Nagybani piacon. A fővárosi fogyasztói piacokon pedig kettő híján 600 forintért árulták kilóját az Agrárgazdasági Kutató Intézet Piaci Árinformációs Rendszer adatai szerint. Az útmenti árusok kilónként 700 forintért is kínálják a magyar görögdinnyét és a nyári forróságban ennyiért is viszik, mint a cukrot. 

A kezdeti jó ár és a kereslet persze megindítja a piaci szereplők fantáziáját. Az alapján, hogy az idén már csaknem 3-3,5 millió forint egy hektár intenzíven termesztett görögdinnye önköltsége és a szakirodalom szerint öntözve 50-60 tonnát is terem ekkora területen, egy kilónyi mézédes termésre csaknem 50 forint önköltség jut (a szállítási költséget nem számolva). Ha a szezon végéig kitartana a 350 forintos nagybani ár, egy 30 hektáros intenzív dinnyetermelő gazdaság a 60 tonnás átlaghozammal irigylésre méltó, többszáz millió forintos adózás előtti eredményre is számíthatna. 

Az útmenti árusok kilónként 700 forintért is kínálják a magyar görögdinnyét. Fotó: Depositphotos
Az útmenti árusok kilónként 700 forintért is kínálják a magyar görögdinnyét. Fotó: Depositphotos

Ám a szezonkezdeti magas indulóár egyre csökken, amint tömegessé válik az érés. Főleg akkor esik a görögdinnye ára, amikor beköszönt az esős, hűvös nyárvégi idő, és már keveseknek támad kedve dinnyét enni. Ezért, bár a tavalyi meleg szeptember vége felé is 320 forint/kilogramm maradt, alig csökkent a fővárosi nagybanin a görödinnye ára. Egy évvel korábban már annyira nem volt csábító a termesztőknek – csak a fogyasztóknak –, hogy 130 forint/kilogrammra, azaz a júniusi ár csaknem felére zuhant az ár, és ez történt 2020-ban is.

Ilyen előzmények után mégis ígéretesen indult idén július elején a hazai dinnyeszezon, bár még nem tudni, meddig tart ki a jó idő és a jó ár.

Mindenesetre a fogyasztásnak jót tesz a népszerűsítés. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Dinnyetermelők Egyesületével (MDE) és a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezettel közös szezonnyitó tájékoztatóján hirdette június második felében, hogy „már elérhető a hazai dinnye a boltokban, piacokon”. Július elejétől pedig az ígérte, amit tapasztalhatunk is, hogy tovább bővül a kínálat. (A nagy hazai diszkontláncok is sorra jelentik be, hogy dinnyéből már csak magyart árulnak - a szerk.).

Nőtt a termőterület 

Július első hetétől várható nagyobb mennyiségben „a magyar dinnye” Békésből, Tolnából, Baranyából. Július végétől pedig Szabolcs-Szatmár-Beregből jön – és ha kedvező marad az időjárás, szeptember végéig kapható is lesz.

A maga nemében azért is különleges ez a szezon, mert az idén – hacsak háromszáz hektárral is, de végre újra nőtt a termőterület: több mint 2900 hektárra. A szakma így már 140-160 ezer tonna termésre számít az idén. Ebből a kamarai tájékoztatás szerint alig 15 ezer tonna a sárga-, 125-145 ezer tonna a görögdinnye. Az idei termés várhatóan mintegy egyharmadát a lengyel, a cseh, a szlovák és a német piacra exportálják.

Fólia alatt

A legjobbkor érkeznek a jó hírek, mert a spanyol, olasz és görög dinnye az elmúlt években jócskán kiszorította a magyart az exportpiacairól, technológia- és fajtaváltásra kényszerítve a hazai termelőket. Ennek eredményeként a korszerűtlen régi fajtákat az oltott palántákra és hibridekre cserélték a termőterület 95 százalékán. A görögdinnye két-három százalékát, a sárgadinnye több mint ötödét már a szezonkezdetet is előrébb hozó fólia alatt termelik. Ezzel a termésátlag, a termésbiztonság is növekedett, de a megszokott finom íz megmaradt, a minőség javult. A kamarai értékelés szerint a termelők szemléletváltásával homogénebb, exportképesebb is lett a magyar dinnye.

A termelés északi határán – állítják a szakemberek – a hazai klíma kifejezetten előnyös a dinnyetermesztésnek. Mint megtudtuk, a nappali és az éjszakai hőmérsékletingadozások miatt a termés sav-cukortartalma kiegyenlített, a kialakult íz- és aromaanyagokkal a hazai dinnyék ízletesebbek, mint a déli országok édes, de savszegény dinnyéi.

Évente tíz kilót

Talán ez tette annyira vonzóvá a nyári csemegét, hogy a magyar évente átlagosan már tíz kiló dinnyét fogyaszt, sőt a melegebb nyarakon többet is. A csak 4-6 kilós magszegény, sötét csíkos (4-8 kilós) dinnyék népszerűsége is növekszik, ezzel szemben egyre kisebb a 10 kilós óriásoké.

Sárgadinnyéből azonban évente mindössze másfél-két kilót eszünk, jóval lemaradva a nyugati EU-s országoktól. Itthon a Kantalup és a Gália típus sárgadinnye a legkedveltebb. Ez jó hír főleg a Bács-Kiskun vármegyei termelőknek, ahol a görögnél kockázatosabb sárgadinnyetermelés koncentrálódik. 

Öntözés nélkül már nincs nyereség

Nőtt a terület, de elszálltak a költségek a dinnyetermesztésben is. Göcző Mátyás medgyesegyházi gazda, a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének elnöke szerint a fólialagutas szabadföldi termesztésnél hektáronként már a 3-3,5 millió forintot is eléri az önköltség. A pár hektáron gazdálkodók pedig a munkaerőhiány miatt kénytelenek abbahagyni a termesztést.

Remek időjárással, a tavalyinál nagyobb termőterülettel és várható összerméssel, jól indult az idei dinnyeszezon. A vevők a magszegény „fekete” dinnyét keresik. Mekkora az ilyen korszerű hibridek aránya a hazai termesztésben?

Az idén már 2900 hektáros magyarországi termőterület csaknem 20 százaléka már magnélküli.

A saját 30 hektáros gazdaságában az intenzív fóliaalagutas technológiával milyen fajtákat és milyen piacra termel?

Csak hibrideket. Főleg a fekete héjú magszegény Style és a Morena fajtával dolgozunk. A „magvas” görögdinnyékből pedig a Gambey, Galander és a nagyobb testű, hosszúkás, csíkos Rubin görögdinnye-fajtával. Ez utóbbi inkább a belföldi szabadpiacra való. Beszállítója vagyok a Dombegyházi Euro Tész Kft.-nek. Így az általam megtermelt árut is a termelői értékesítő szövetkezet szállítja exportra és a belföldi üzletláncoknak is.

Nagyon elszálltak a dinnye termelési költségei is, hány forint idén egy hektár önköltsége?

Ez nagyban függ attól, hogy a termelőnek milyen szedési és szállítási kiadásokkal kell számolni, de a fóliaalagutas szabadföldi termesztésnél az önköltség hektáronként már eléri a 3-3,5 millió forintot is. 

Eszerint hektáronként legalább 60 tonnás hozammal, kilónként 50-60 forintos vagy nagyobb nettó átlagárat kellene elérni, hogy nyereséggel zárja a termelő az évet?

Ez területenként, gazdánként változik, nem lehet előre konkrétan megmondani. Mindig az aktuális kereslet-kínálat határozza meg, hogy abban az évben mi a görögdinnye ára a hazai áruházláncokban és a piacokon. Nagyban függ a korábban érő görög, spanyol, olasz termés kínálatától, árától.

Áruházlánci beszállítóként két éve még tíz-harminc hektár dinnyéből megélt egy család. Most intenzív termesztéssel hány hektár tud eltartani egy termelőt?

Ezt azért sem lehet idén megmondani, mert azt tapasztaljuk, hogy inkább a 2-3 hektáron gazdálkodók hagyják abba a termesztést a munkaerőhiány miatt. Idényszerűen, rövid időre nem kapnak ugyanis munkaerőt, így nem tudják elvégeztetni a szükséges munkálatokat. Könnyebben találnak munkaerőt manapság azok a termelők, akik a görögdinnye mellett mást is termelnek, illetve olyan nagy volumennel rendelkeznek, hogy a szezonban folyamatosan munkát tudnak adni. Az ugyanis már nem vonzó, hogy „gyere dinnyét szedni napi 2-3 órára, küldünk érted autót”.

Külföldről sem kapnak idénymunkást? Az iparba is a kárpátaljai és erdélyi magyarok híján thaiföldi, malaysiai dolgozókat is hoznak a munkaerő-kölcsönzők.

Eddig romániaiakkal tudtuk megoldani, de már 150-200 kilométerre is be kell értük autózni az ország belsejébe, hogy vendégmunkásokat hozhassunk, a medgyesegyházi térségben így még boldogulunk.

A gépesítés se segít? A palántaoltást már robotizálták, van dinnyeszedő robot is?

Sajnos, a dinnye kézimunka-igényes növény, ezt nehéz gépekkel kiváltani. Hatalmas beruházás lenne, és a gépekhez is kellenek az emberek. 

A klímaváltozás miatt itthon már hazardírozás öntözés nélkül szabadföldön termelni, mekkora itthon a dinnyésekben az öntözés aránya? 

Majdnem az összes termelőkörzetben, nálunk Dél-Békésben is, ahol van kút, öntözési lehetőség, már mindenki öntözi a görögdinnyét. Ez ad termésbiztonságot és volument. Másként nem térül meg a termelő befektetett pénze, nyeresége sem lesz. Csak Tolna megyében tudok olyan termelőkről, ahol nincs az öntözésre lehetőség, mert nincs felszíni víz. A termesztési körzetek is eleve azért alakultak így ki, mert a jó talajadottság mellett tudtak öntözni.

Címkék: Agrár

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Beintettek az Uniónak Georgiában, gumilövedékek is repültek
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 06:57
Elfogadták az orosz mintára készült törvényt, ez sokaknak nem tetszett.
Agrár Fellélegezhetnek az ukránok? Hazamennek a tüntető gazdák
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 10:56
Nem kaptak további engedélyt, így befejeződik a lengyel gazdák blokádja.
Agrár Meghosszabbították az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentességét
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 16:26
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén jóváhagyta azt a megállapodást, amely szerint Ukrajna túlnyomórészt vám- és mennyiségi korlátozás nélkül hozhatja be az Európai Unióba a termékeit, köztük a mezőgazdasági termékeket további egy éven át. 
Agrár Lehullt a lepel: ezért nálunk drágult a legjobban az élelmiszer az EU-ban
Szirmai S. Péter | 2024. április 9. 14:18
Az Európai Unióban Magyarországon rakódik a legtöbb adóteher az élelmiszerek árára, ezért itthon szinte már minden élelmiszer drága – emlékeztet Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége (FÉSz) elnöke. Ezért is kevés a nyereség, elmaradtak a fejlesztések, probléma van a magyar élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével.
Agrár Kisebb lesz az élelmiszer-infláció az Erste szerint
Szirmai S. Péter | 2024. április 3. 19:29
Lecsendesedik az élelmiszer-infláció, de gyorsul a koncentráció. Ezt előlegezték meg szerdán az Erste Elemzői Klubjában, amelyet az élelmiszerárak alakulásáról, inflációs kilátásokról tartottak.
Agrár Nagyot gurított az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cég
Privátbankár.hu | 2024. április 2. 13:53
Jelentősen megemelkedett az export aránya az árbevételből az UBM Csoportnál. Az orzság egyik legnagyobb agrárcége kivitele további bővítését tervezi.
Agrár A franciák és a lengyelek még szigorúbbak lennének az ukránokkal
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 06:31
Franciaország és Lengyelország kedden az Ukrajnából származó élelmiszerek behozatalának szigorúbb visszaszorítását szorgalmazta, hogy megakadályozzák az EU mezőgazdasági piacainak destabilizációját és a dühös gazdák további felháborodását.
Agrár Újabb fordulat a bolti kasszáknál, a pénztárosok legyőzik a riválisaikat
Buksza blog | 2024. március 19. 10:39
Várhatóan Európában is vissza fognak szorulni az önkiszolgáló pénztárak, ahogy az az Egyesült Államokban már elkezdődött. A magyarázat ugyanis univerzális: nagy a lopási és a félreszkennelési veszteség.
Agrár Valami mázsaszámra bűzlik Prágában
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 13:02
Cseh gazdák trágyát szórtak kormányzati épületek elé Prágában csütörtökön, felújítva korábbi tiltakozásukat a cseh főváros utcáin.
Agrár Bortragédia Spanyolországban, 2,5 millió eurónyi italt tettek tönkre
Privátbankár.hu | 2024. február 20. 06:39
Öt tartály tartalma ment kárba, bosszú is állhat a háttérben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG