Egyértelműen megéri áttérni a hagyományos földművelésről az úgynevezett precíziós gazdálkodásra, ez a művelési mód azonban jelenleg Magyarországon még kevéssé elterjedt - írta az Agrárgazdasági Kutatóintézet felmérésére hivatkozva a hétfői Magyar Nemzet.
A kutatóintézet csaknem ezer szántóföldi növénytermesztő üzem megkérdezése alapján készítette el felmérését. A precíziós gazdálkodás azokat a műszaki, informatikai és termesztéstechnológiai alkalmazásokat jelenti, amelyek hatékonyabbá, környezetkímélőbbé teszik a szántóföldi termelést. A John Deere még 2012-ben készített egy látványos promóvideót, ami megmutatja, miről is van szó.
Egyelőre nagyon drága
A precíziós technológiák elterjedésének legnagyobb gátját a magas beruházási költségben látják a gazdálkodók: a felmérésben résztvevő üzemeknél a technológiaváltás beruházási költsége mintegy 325 milliárd forint volna, úgy, hogy ebből 300 milliárdot a mezőgazdasági géppark cseréjére kellene költeni, pedig a búza hozamánál 7-17, a kukoricánál 2-9, a napraforgónál 6-10 százalékos többletet eredményez a technológiaváltás.
2050-re 2,4 milliárddal több embernek lesz szüksége élelemre, ám ehhez meg kell duplázni a termelést 2016 és 2050 között. Ebben csak a precíziós mezőgazdaság segíthet. Részletes elemzésünk a témában itt olvasható >>>
A precíziós gazdálkodásra való áttéréshez elengedhetetlen a humán tőke kiművelése az oktatásban, a technológia fejlődését jogszabályi háttérrel is biztosítani kellene, és szükség lenne egy támogatási rendszerre is, ami forrást nyújtanak a gazdáknak a technológiai elemek adoptálására - írta a lap az Agrárgazdasági Kutatóintézet felmérésére hivatkozva.