Le vannak gyengülve, és még ívni is kell
Fazekas Sándor válaszában kifejtette, a tömeges halpusztulás okának összetettségét bizonyítja, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc- biztonsági Hivatal (Nébih) Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának laboratóriumai több, önmagában elhullást nem eredményező kórokozó és parazita jelenlétét is kimutatták, mely fertőzések az állatok immunstátuszának általános leromlására engednek következtetni. Az ellenálló képesség csökkenéséhez vezethetett, hogy a szaporodási időszakban az ívás nagy energiaigényű folyamatnak minősül; emellett az elhullásban a környezeti, időjárási tényezők is szerepet játszottak - írta a miniszter.
Az emberekre semmilyen veszély nem leselkedik
Fazekas Sándor válaszában hangsúlyozza: a Nébih közlése alapján, valamint a Magyar Tudományos Akadémia Balatoni Limnológiai Intézete hidrobotanikai osztályvezetője kijelentése szerint is kiváló a Balaton ökológiai állapota és vízminősége. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal álláspontja alapján is megerősíthető, hogy a kimutatott kórokozók egyike sem betegít meg embert, kizárólag halakra veszélyes.
Közölte, a tetemek összegyűjtéséről és elszállításáról a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. folyamatosan gondoskodik. A kapott információk alapján az elhullás mértéke folyamatosan csökken, friss tetemeket már nem találtak.
Az úszóversenyen sem ezért lettek betegek
A tárcavezető kitért arra is: a Magyar Úszás Napját követő megbetegedéseket valószínűsíthetően humán calici vírus okozta, mely kizárólag embereket fertőz meg. E vírus állatok által közvetített terjedése kizárt, így az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a tömeges megbetegedés és a halpusztulás között nincs kapcsolat - közölte Fazekas Sándor.
Az úszóversenyt követő megbetegedésekkel kapcsolatban egyébként lezárultak a vízvizsgálatok, az eredményről korábbi cikkünkben olvashat >>