Bihari Gábor mezőtúri gazdálkodó belvízzel elöntött őszibúza-ültetvényén 2015. február 18-án. MTI Fotó: Mészáros János |
Amikor a biztosítási díj kétharmadát az állam fizeti
Az úgynevezett kétpilléres mezőgazdasági kockázatkezelési rendszert 2012 januárjában vezették be. Az egyik pillér a már korábban is létező kárenyhítési rendszer, míg a másik a biztosítási díjtámogatás, melynek során a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát támogatásként visszakapják. További ösztönző elem a rendszerben, hogy csak a második pillérben részt vevők válnak jogosulttá a megítélt kárenyhítő juttatás teljes összegére.
Négy biztosító, az Allianz, a Generali, a Groupama, illetve az osztrák Hagelversicherung termékei közül választhatnak a gazdálkodók.
Idén változott a támogatási rendszer, a változások egy része fontos határidőket érint - figyelmeztet összeállításában a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége.
Változik az igénylés menete - szigorúbb lett a határidő
Míg az előző három évben az egységes kérelem megújításával egyidejűleg kellett rendelkezni az adott évi növénybiztosításokhoz kapcsolódó támogatási igényekről, ezt most külön igénylő lapon kell megtenni. Az igénylő lap mellé ugyanakkor az összes érintett biztosítási ajánlat másolatát csatolni kell, az így összeálló csomagot pedig az aláírástól számított 5 napon belül, de legkésőbb május 31-én postázni kell a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) felé.
Változás, hogy idén az öt napos időszak és a május 31-i határidő is jogvesztő. Magyarul mindazon igénylőknek, akik az idén részesülni kívánnak a támogatásból, immár mindössze alig több mint másfél hetük maradt az intézkedésre - írja a FBAMSZ.
Szinte biztosan nem lesz elég a pénz
2012-ben a termelők mintegy 1,5 milliárd forintnyi mezőgazdasági biztosításra kérték a támogatást, ez 2013-ban elérte a 4 milliárdot, majd 2014-ben megközelítette az 5,7 milliárd forintot - így a tavalyi 3,3 milliárd forintos keret már nem is volt elegendő. Idén csak 3 milliárd forint áll rendelkezésre (ezúttal nem uniós, hanem tisztán állami forrásból) - így jó eséllyel lesznek pályázók, akik hoppon maradnak.
Korábban érkezik a visszatérítés
További fontos változás, hogy idén a teljes éves díjat egy hónappal korábban, már szeptember 30-áig rendezni kell. Ennek fejében ugyanakkor a visszatérítést már az idén a gazdák számlájára utalják, ami jelentős könnyebbség ahhoz képest, hogy az előző években erre gyakran csak a következő év tavaszán került sor - írja a szövetség.