A madárinfluenza miatt januárban csak heti négyezer állatot dolgoztak fel, februárban heti két napra 8-10 ezer darab víziszárnyas levágása jutott. A szárnyas tulajdonosaiktól, a Green Divízió Kft.-től, a Mafarm Kft.-től és az Integrál-Hat Kft.-től származik.
Péntek a csomagolás napja
A szárnyasállomány pótlása folyamatos, ha még 25-30 munkavállalót fel tudnának venni a jelenlegi 190 dolgozó mellé, el tudnák érni a teljes kapacitást. Jelenleg heti négyszer vágnak és darabolnak, péntekenként pedig csomagolnak.
A szárnyas egy részét, az összes termék értékének körülbelül 20 százalékát a hazai piacon értékesítik, áruházláncoknak és éttermeknek. Itthon főleg a kacsamájat, valamint a combot, far-hátat és a szárnytövet keresik. A fő felvevőpiacuk a kacsa- és libamáj esetén a francia és a belga piac; a libahús esetén Németország.
Fontos importországok nyitották ki újra a kapuikat
Nyeste Lajos elmondta, május elején Kanada elsőként Békés megyével szemben oldotta fel a madárinfluenza miatt elrendelt importkorlátozást. Oda éves szinten körülbelül 60 tonna szárnyast szállítanak, főként kacsacombot. Április végén ismét megnyílt a Hong-Kong-i piac is, amely főként a nagyméretű májat, nyelvet, szárnyat, libalábat igényli, oda is szállítanak egy-két havonta körülbelül 20 tonnát. Ezek a mennyiségek nagyságrendileg azonosak a tavalyi exportmennyiséggel.
Kedvező esetben augusztusban a japánok is feloldják a korlátozást, oda éves szinten 160-180 tonna áru, főként kacsamáj és -mell, kisebb volumenben libamáj kerül.
Az Európa több országát sújtó madárinfluenza-járvány miatt jelenleg magasak az árak, francia viszonylatban 20-30 százalékkal is nagyobb a tavaly nyári szinthez képest - mondta Nyeste Lajos, aki középhosszú távon a kínálat felfutásával a keresleti árak csökkenésére számít.