Molnár Sándor elmondta, különböző kenderfajtákat vetettek, az ültetvények minősége eltérő, volt ahol hektáronként 500-600 kilogrammos termésátlagot értek el. Nem lehetetlen a 800-900 kilogramm elérése sem, ez lenne igazán rentábilis a gazdálkodók számára - fogalmazott.
Mire jó a kender?
A terület felén a kendert vetőmag előállítására termesztették, a terület másik felén termelt növényt rostkenderként hasznosítják. Molnár Sándor közölte, Magyarországon csak Nagylakon van kendergyár, ahol durvább szövésű fonalat, kötelet állítanak elő, de finomrostot nem. Így a Békés megyei kendert Csehországban, Ausztriában és Németországban dolgozzák fel, és a kész fonalat hozzák vissza.
Vésztőn élelmiszeripari felhasználásra olajat préselnek a kenderből, az idén új présgépeket és szűrőket vásároltak, és növelték a kapacitást is. A magasabb olajtartalmú magokat adó fajták betakarítása most folyik, 1-2 héten belül kezdődhet a préselés - mondta a polgármester, hozzátéve, hogy a kenderolaj még nem ismert a piacon, ezért ösztönözni kell a felhasználását.
A kenderből mintegy 25 ezer féle terméket lehet előállítani. A textilipar mellett papíralapanyagként lehet felhasználni, az autóipar a belső burkolatokban, az építőipar szigetelőanyagként hasznosítja. Biomasszát termel, ezért energia előállításra is alkalmas. Olaja többszörösen telítetlen zsírsavat tartalmaz, amelynek jótékony szerepe van a szívműködés, a hormonális rendellenességek és a bőrbetegségek gyógyításában, emellett kozmetikumok is készíthetők belőle.