Emellett pedig a területalapú támogatások előre hozott kifizetése is átmenetileg segíthet a gazdák likviditási helyzetén - hangsúlyozta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára a tárca közleményében.
Czerván György ismertette, hogy a hazai termelők az Európai Unió válságalapjából a pénzügyi visszatérítés keretében csaknem 8,4 milliárd forintot kapnak vissza október 15-ig. Ebből az összegből a tejtermelők a mezőgazdasági területeik, valamint a 2014-ben működő különleges tejtámogatás révén a teljes keret 13,3 százalékára, azaz csaknem 1,12 milliárd forintra jogosultak.
Ehhez jön még az EU tejpiaci válsághelyzet kezelésére fordítható 420 millió eurós forrás, amelyből Magyarország 9,51 millió eurót, mintegy 2,9 milliárd forintot tud kifizetni célzott támogatásként a tejtermelőknek.
Az előzetes adatok alapján az idén összesen mintegy 174 ezer gazdálkodó igényelt SAPS támogatást, csaknem 5 millió hektárra. Az alaptámogatás várhatóan mintegy 220 euró, megközelítőleg 70 ezer forint lesz; ezt kiegészítve a fiatal gazdálkodók még mintegy 20 ezer forintnyi támogatásra lesznek jogosultak.