A hamis kínai méz miatt csak a megtermelt méz 35 százalékát tudják eladni az uniós termelők az EU piacán - mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke az M1-en.
Harc a mézutánzatokkal
Bross Péter kiemelte, hogy az éves termelés kétharmadát, 25-30 ezer tonnát a magyar termelők az uniós piacon adják el, ahol komoly verseny van olyan termelőkkel, akik nem fair körülmények között állítják elő a mézet.
Hamis méznek tekinthetők azok a termékek, amelyeket nem méhek állítottak elő, illetve azok, amelyeket nem méhek érlelnek be. Az uniós élelmiszerkönyv tiltja a gyárban érlelt mézeket. A szakember szerint az ország mézfogyasztása kevés, egy kilogramm alatt van, ezért a többletet külföldön kell értékesíteni.
Hogy lehet hamisítani a mézet? Kína felől érkezik a veszély Európába >>>>
Mivel lehetne kisegíteni a mézipart?
Erdős Norbert európai parlamenti képviselő korábban erre a kérdésre azt mondta: a méztermelőknek nyújtott támogatások emelésével, a hamisított mézeknek az EU belső piacáról történő kiszorításával s közvetetten a nagyon alacsony termelői mézárak megemelésével, valamint a tömeges méhpusztulást okozó vegyszerek betiltásával lehetne elérni javulást.