A tavalyi jó év után idén 6,1 százalékkal csökkent a mezőgazdaság kibocsátása, a növényi termékek termelése 8,6 százalékkal, az állattenyésztés teljesítménye 3,2 százalékkal maradt el az elmúlt évitől - közölte első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Mezőgazdasági számlák rendszere - volumen és árváltozás, 2017 (Forrás: KSH) |
A mezőgazdaságban előállított bruttó hozzáadott érték, ami a GDP éves számításában az ágazatot képviseli, 14,9 százalékkal maradt el az elmúlt évitől. A 12,2 százalékos éves áremelkedéssel együtt számolva a mezőgazdaság folyó áron számított termelési értéke 4,5 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyinál.
Az első előzetes adatok szerint a gabonafélék kibocsátása 15,8 százalékkal csökkent. A kukorica és az árpa kibocsátása jelentősen, a búzáé kisebb mértékben esett vissza a KSH szerint.
Az ipari növények kibocsátása 3,8 százalékkal maradt el az előző évitől, a napraforgó volumene nem változott, a repcéé és a szójáé csökkent. A takarmánynövények kibocsátása gyakorlatilag nem változott, a kertészeti termékeké 2,6 százalékkal, a gyümölcsféléké 3,2 százalékkal, a burgonyáé 5 százalékkal csökkent.
Az élő állatok kibocsátása 4,2, az állati termékeké 0,6 százalékkal volt kevesebb, mint az elmúlt évben. A baromfi és a sertés kibocsátása csökkent, a szarvasmarháé enyhén nőtt. Az állati termékek közül a tej és a tojás kibocsátása lényegében változatlan maradt.
A kibocsátás volumenének 6,1 százalékos csökkenése mellett az árak 4,3 százalékkal emelkedtek.
A folyó termelőfelhasználás volumene gyakorlatilag változatlan volt, az árindex minimálisan, 0,6 százalékkal lett alacsonyabb. Az első adatok alapján a ráfordítások közül jelentősen nőtt a műtrágyák és talajjavítószerek volumene, azonban az energia és kenőanyagoké, valamint a takarmányé kissé csökkent.
Ha földed van, aranybányád van: újabb óriási áremelkedés, és még nincs vége 2016-ban folytatódott az áremelkedés a termőföldpiacon. A földterületek értéke átlagosan 11,2 százalékkal haladta meg a 2015. évi szintet, így egy hektár szántó országos átlagban 1,22 millió forintot ért. A Takarék Csoport adatai szerint az elmúlt öt évben megduplázódtak a földárak - és még ez sem tűnik eltúlzottnak. További részletek >>> |