Orbán Viktor a Magyar Cukor Zrt. új, 3 milliárd forintból épült és 60 ezer tonna cukor tárolására szolgáló silójának átadásakor mondott beszédében azt mondta: Magyarországon a hagyományoknak és az adottságoknak köszönhetően húzóágazat a mezőgazdaság, továbbá az arra épülő élelmiszeripar, a jó minőségű élelmiszerek előállítása pedig elemi, nemzeti érdek.
A kormányfő szerint az új siló átadása nagy esemény, hiszen ezt azt jelenti, hogy nemcsak keserű szájízzel lehet beszélni a magyarországi cukorgyártásról. A Orbán Viktor abban bízik, hogy a most átadott siló a XXI. századi mezőgazdaság és élelmiszeripar szimbóluma is lesz.
A miniszterelnök szerint Magyarország valamikor a szó szoros értelemben cukornagyhatalomnak számított. A XIX. században elsőként ismertük fel, hogy az akkor luxusnak számító cukor előbb-utóbb tömegcikk lesz. Ezért olyan cukoripart építettek Magyarországon, amelyet még a két világháború sem tudott lerombolni. 1990-ben 12 gyár működött, több mint 8 ezer munkással. Évente 600 ezer tonna cukrot állítottunk elő, később azonban egymás után zárták be a gyárakat.
Orbán Viktor azt mondta, hogy 2006-ban a magyar cukorkvóta 75 százalékát Magyarország visszaadta Brüsszelnek. A kvóta 402 ezer tonnáról 105 ezer tonnára csökkent. Ugyanakkor - tette hozzá a miniszterelnök -, más, cukoriparral rendelkező országok csak a kvóta 15-20 százalékét adták vissza. Orbán Viktor szerint Magyarország érdeke éppen a termelés bővítése lett volna.
Forrás: MTI/Varga György |
Sok importcukrot használunk
Ma már csak egyetlen, a kaposvári gyár maradt fenn, amely a megmaradt kvótát képes termelni. A kormányfő szerint örülhetünk annak, hogy ma már egy gyár is képes ekkora kapacitásra. Hozzátette: a lakosság cukorfogyasztásának 2/3-ad részét importból kell megoldani.
A miniszterelnök szerint a tavalyi év nem volt ugyan a legjobb a gazdaságnak, mégis a magyar mezőgazdaság exportteljesítménye, a kivitel értéke meghaladta a milliárd eurót, az agrárexport pedig a nemzetgazdasági export 10 százalékát tette ki. Ebből is látszik, hogy van jövője a mezőgazdaságnak - fogalmazott a kormányfő.
Nagy "disznóságok" vannak
A kormány célja, hogy a cukorrépa-termelés és a cukorgyártás nemzetgazdasági jelentőségét megőrizzék. További cél, hogy bővítsék az ágazatot. Ezért is adtak meg minden, az uniós szabályok szerint is adható maximális támogatást a kaposvári cukorgyárnak.
Nagy problémát okoz az áfacsalások magas aránya, ami az állam mellet a termelőknek is nehézséget okoznak.
"Itt kérem nagy disznóságok vannak. Olyan méretűek, amelyek nemzetgazdasági méretben okoznak károkat Magyarországnak. És azok, akik feketén lerontják cégeink, terelőink és ennek a gyárnak a teljesítményét, valójában súlyos bűnt követnek el Magyarországgal szemben. És nem mentség a számukra, hogy egyébként olyan szabályozás létezik ma Magyarországon és az Európai Unióban, amely nem teszi túlságosan nehézzé a számukra ezt a viselkedést." - fogalmazott Orbán Viktor.
A mai megállapodás egyik eleme volt, hogy Magyarország a fordított áfa rendjét kívánja majd bevezetni, amit Brüsszelben most még nem támogatnak.