Az augusztusi országos hőségriadó a városlakókat is a víz közelébe terelte. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
Az évszak középhőmérséklete országos átlagban 22 Celsius-fok volt, 1,7 fokkal haladta meg az 1981-2010-es normálértéket. A júniusi havi középhőmérséklet 2,3 fokkal volt melegebb, mint a sokéves átlag: ezzel (az 1901 óta tartó időszakban) 2017 júniusa volt a 4. legmelegebb. A július 0,7, az augusztus pedig 2,1 fokkal volt melegebb, mint egy átlagos július, illetve augusztus.
A nyári legmagasabb maximum 40,3 fok volt, amelyet augusztus 4-én rögzítettek Kübekháza és Főnyed mérőhelyeken. Szintén augusztusban, 24-én mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet is: ekkor a Nógrád megyei Zabaron 2,6 fokig hűlt a levegő.
Minden hónapban dőltek a rekordok
Melegrekorddal kezdődött a nyár, június 1-jén Lágymányoson csupán 21,3 fokig hűlt a levegő, ezzel megdőlt a fővárosi minimumhőmérséklet napi rekordja. Július középén, egy hidegfront után szintén Zabaron 5,5 fokig csökkent a hőmérséklet, ezzel új minimumhőmérsékleti országos rekord született. Szintén júliusban (10-én) a Balaton térségére lecsapó heves zivatar során orkán erejű szél tombolt, a Balatonaligán működő automata szélmérő 157 kilométer/órás széllökést regisztrált, amely az idei nyáron mért legmagasabb érték.
Az augusztus elejei hőhullám során ismét melegrekordok dőltek meg. Augusztus közepén a változékonyabbra fordult időjárás miatt néhány napig az átlagosnál hűvösebb volt, a hónap utolsó hetében azonban visszatért a meleg, nyári idő, s augusztus 27-én ismét megdőlt a napi maximum rekordja.
A nyár folyamán az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tisztifőorvos három (mindhárom hónapban egyszer) alkalommal rendelt hőségriasztást, illetve -riadót.
Van olyan hely az országban, ahol 57 napon át volt hőség
A legtöbb hőségnapot, Sellye állomás környezetében tapasztalták: itt 57 napon haladta meg a napi legmagasabb hőmérséklet a 30 fokot. A legtöbb (19) forró napot - amikor 35 fok felett van a maximum - Baja Csávoly és Pitvaros állomásokon jegyezték.
Hiába voltak nagy zuhék, száraz nyarunk volt
Az összeállítás szerint júniusban a sokéves csapadék-átlag 81 százaléka hullott, míg a júliusi csapadék kissé maradt csak el az átlagostól. Ezen felül - bár egyelőre csak előzetes adatok alapján - de az utolsó nyári hónap is szárazabb volt országos átlagban a szokásosnál. A háromhavi mennyiség országos átlagban 165 milliméter körüli volt, ami a sokévi átlag mintegy 83 százaléka.
Aki a szemének nem hisz, az a szakértőnek sem fog
Teljesen egyértelműen látszik az adatokból - köztük épp a fentebb említett hőhullámok gyakoriságából - a trend, amit globális felmelegedésnek nevezünk - mondta korábban Juhász Árpád geológus. Ezért is végtelenül szomorú, hogy dugába látszik dőlni az amerikai kilépés miatt a párizsi klímaegyezmény.
A természet rendjének felborulása nem csak természeti katasztrófákat hoz számunkra. Juhász Árpád bejárta azokat a területeket a Közel-Keleten és Afrikában, ahonnan becslése szerint 100 millió ember készül lassan Európa felé. Beszélt nekünk saját tapasztalatairól, az okokról, amiért ennyi ember készül elhagyni hazáját. A jelenlegi háborús helyzet csupán a főpróbája a közelgő tömeges vándorlásnak, melyről a világ nem akar tudomást venni. A geológus korábban a Privátbankár.hu-nak beszélt a folyamatokról >>