5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egyre nagyobb feladat lesz a megfelelő mennyiségű élelmiszer biztosítása a Föld növekvő lakosságának. Csaknem két évtizede már van megoldás arra, hogy ellenállóbb növényeket termesszünk, ami elvileg több élelmiszert jelent, sokan mégis ellenzik ezt az utat. Magyarországon például zéró tolerancia érvényes.

Két éve lehetett igazán sokat hallani a GMO-ról. 2011 nyarán heteken keresztül folyamatosan arról szóltak a hírek, hogy éppen hol és mekkora területen találtak GMO-val szennyezett vetést. A hatóságok mindenhol kényszerszántást rendeltek el, nehogy a szomszédos területeken lévő növények is "szennyeződjenek". Azért volt a sietség, hogy még a beporzás előtt megsemmisítsék a GMO-s kukoricát és szóját. Csongrádtól Baranyáig több megye is érintett volt.

A Vidékfejlesztési Minisztérium összesítése szerint hozzávetőlegesen 8-9 ezer hektáron rendelték el a szántást. Ebből a területből mintegy 4 500 hektár volt a GMO-vetőmaggal szennyezett, illetve mintegy 4 ezer hektárnyi határos területet érintett. Több mint 220 gazdát, közvetett módon pedig 2 és fél ezer termelőt érintett az intézkedés. A gazdák végül kártérítést kaptak. Ezek után úgy tűnhetett, hogy elcsendesedtek a dolgok, a háttérben azonban zajlott a munka.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) arról tájékoztatta a Privátbankárt, hogy az elmúlt 1-2 évben a megvizsgált vetőmagok esetében kevesebb, mint 1 százalék volt szennyezett. Azokat a mintákat természetesen megsemmisítették

Ritka összefogás

Néhány hónappal később a magyar mezőgazdaság GMO-mentességének megőrzése érdekében szigorítottak a szabályokon. A vidékfejlesztési miniszter rendelete szerint, aki más uniós tagállamból, illetve harmadik országból első alkalommal hoz be kukorica, szója és repce vetőmagot Magyarországra, annak 5 napon belül ezt írásban kell jeleznie a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalnál (MgSzH).

Az MgSzH a bejelentett vetőmagtételek GMO-mentességét kockázatértékelés alapján vizsgálja, és a bejelentést követően, legkésőbb 5 napon belül jelzi a vizsgálati szándékát. A vizsgálati szándék jelzésétől számított 5 napon belül mintát kell venni a vetőmagból, majd a mintavételtől számított 30 napon belül közölni kell az eredményt a bejelentővel. A vetőmag forgalmazása csak akkor kezdhető meg, ha a vizsgálat igazolja a GMO-mentességet.

Tavaly júniusban pedig ötpárti egyetértéssel, egyhangúlag fogadta el az Országgyűlés a géntechnológiai tevékenységről szóló törvény módosítását, amely elősegíti a 2006-ban szintén ötpárti egyetértéssel elfogadott országgyűlési határozat céljának teljesítését: a környezeti és egészségügyi biztonság növelését. Az Országgyűlés 336 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a géntechnológiai tevékenységről szóló jogszabály módosítását, amelynek célja, hogy megőrizze Magyarország teljes GMO-mentességét a jövő generációk védelme érdekében.

De mi is az a GMO?

A betűszó a genetikailag módosított szervezetek angol megfelelőjének, Genetically Modified Organisms (GMO) kezdőbetűiből adódik. Ezeknek az élőlényeknek úgy alakították át a DNS-ét, hogy az bizonyos dolgoknak ellenálljon, vagyis olyan tulajdonságai legyenek, amelyek korábban nem voltak.

Így lehet ellenálló a növényvédő-szereknek, ezek herbicid-rezisztens fajták, amelyek nagyban egyszerűsítik a gyomirtást. A vetőmag és a hozzá tartozó gyomirtót egy csomagban is meg lehet venni. Vannak olyan génmódosított növények is, amelyek a kártevőknek állnak ellen, ezek az úgynevezett peszticid-termelő növények. Ezek tulajdonképpen maguk termelik azt a vegyszert, amely elpusztítja a kártevőket. Az ezeknek ellenálló növények általában Bt toxint termelnek.

 

És vannak olyan növények is, amelyeket úgy módosítottak, hogy bizonyos anyagot termeljenek, amelyeket ipari célra használnak fel később, akár a gyógyászatban, akár más termék előállításában. Magyarország a növénytermesztésben zéró toleranciát hirdetett, ami azt jelenti, hogy egyáltalán nem lehet genetikailag módosított növényeket elvetni. Már 2006-ban is határozatban rögzítették a GMO-mentességet, tavaly pedig az alaptörvénybe is bekerült.

Most akkor tiltani vagy támogatni?

A kérdés akkor vetődött fel megint - no nem a hatóságok és a minisztérium részéről -, amikor a vidékfejlesztési miniszter júniusban azonnali hatállyal elrendelte vetőmag-, illetve vetésellenőrzést, mert feltehetőleg az ország keleti határain keresztül GMO-s kukorica-vetőmag érkezett illegálisan Magyarországra. A Nébih tájékoztatása szerint elvileg az unióból is érkezhet GMO-vetőmag, hiszen bizonyos országokban engedélyezett néhány fajta.

Tény ugyanis, hogy jelentősen nőtt és nő a Föld lakossága. Az embereket pedig etetni kell, ami napról napra egyre nagyobb kihívás elé állítja az emberiséget. Ebből a szempontból hasznos lehet, ha a károkozóknak ellenálló fajtákat termesztünk, mert elvileg, kevesebbet is tesznek tönkre a károkozók, vagyis nagyobb lesz a termésmennyiség. Elvileg. Csakhogy az eljárás bírálói éppen azzal érvelnek, hogy nincsenek megfelelő hatástanulmányok. Nem tudni, hogy a különböző GMO-növények, milyen hatással vannak az emberi szervezetre. A génmódosított növények esetleges előnyeivel és hátrányaival következő cikkünkben foglalkozunk.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
Agrár Ön őstermelő? Akkor most örülhet
Privátbankár.hu | 2025. január 25. 17:07
2025-ben a minimálbér 9 százalékos növekedésével az őstermelők személyi jövedelemadó fizetési kedvezményeihez kapcsolódó értékhatárok is emelkednek. Ez közel 390 ezer őstermelőt érint kedvezően.
Agrár Miért ilyen drága a sárgarépa?
Szirmai S. Péter | 2025. január 23. 05:42
A régiós és a hazai répaapály miatt két éve aranyáron mérik a sárgarépát. Tényleg fordulatot hozna a rebesgetett áfacsökkentés?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG