Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: a szakemberek becslése szerint a múlt évi 750 ezer tonna almával szemben az idén 500-570 ezer várható. A legnagyobb termőterülettel rendelkező Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 300-350 ezer tonna almatermést becsülnek, és a nyírségi kertekben a meleg miatt korábban érő fajták szedésével már megkezdődött a szüret is.
A drágább almáért is küzdenek
Indulnak az ellenőrzésekA dinnyefelvásárláshoz hasonlóan az almaátvételt is ellenőriztetik majd, a termelők érdekeinek védelmében. Úgy tűnik, szükség is van az ellenőrzésre: a dinnyével sok gond volt. Részletek >> |
Az államtitkár - aki a termelők érdekképviseleti szervezeteinek, valamint a felvásárló, feldolgozó cégeknek a vezetőivel folytatott egyeztetést szerdán - hozzátette, hogy a várható termés mintegy 20 százaléka étkezési, 80 százaléka ipari alma lesz. Ez a termésarány a hazai piac szükségleteit teljes mértékben fedezi - jegyezte meg.
Budai Gyula kitért arra, hogy a tárca folyamatosan egyeztet majd annak érdekében, hogy a termelők minél nagyobb árat kapjanak a gyümölcsért. Ezt szolgálja majd az is, hogy idén szeptemberben is szerveznek országos almaértékesítési akciót a kereskedelmi láncok áruházaiban.
Az orosz piacnak ültetnének almafákat
Az Agrana-Juice Magyarország Kft. az anarcsi üzemben megkezdte az ipari alma felvásárlását. Mintegy ezer tonnát vesznek át a termelőktől, 25 forint kilogrammonkénti nettó áron. Tavaly 28 forint volt az induló ár, a mostani kevesebb összeg a jelentős sűrítménykészletek következménye. A sűrítményt a tavalyi 1300-1350 euróval szemben az idén 1100 euróért lehet a piacon eladni. |
Mártonffy Béla, a Fruit-Veb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke elmondta: 90 milliárd forint támogatást igénylő termőterület-fejlesztési programot nyújtottak be az agrártárcához. A korszerű ültetvényterületet szeretnék a jelenlegi egyharmadról kétharmad arányúra növelni a következő években. A fejlesztés százezer új munkahely létrejöttét jelentené, és legtöbb a foglalkoztatási gondokkal küzdő Szabolcsban létesülne. A termőterület növelése az orosz piacon jelentkező importigények kielégítését szolgálhatná.