Mezőgazdasági jármű tárcsázza a termőföldet Debrecen határában. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Közösen fordult az Alkotmánybírósághoz az ellenzék
A Nemzeti Földalapba tartozó, 3 hektár alatti földterületek meghirdetésével kedden megkezdődött az állami földek egy részének eladása a gazdáknak a Földet a Gazdáknak Program folytatásaként. Az ellenzéki parlamenti pártok - a Jobbik, az MSZP és az LMP - az állami földek tervezett eladása miatt az Alkotmánybírósághoz fordulnak.
A Jobbik által kezdeményezett beadványban annak kimondását akarják elérni, hogy a földek értékesítése nem felel meg a nemzeti vagyonról szóló törvénynek. Az LMP felvetése alapján azt is kifogásolják, hogy erről a kérdésről nem lehetett volna kormányhatározatban dönteni, ahhoz a Nemzeti Földalapkezelőről szóló törvényt kellett volna módosítani.
Legény Zsolt szocialista országgyűlési képviselő közölte, az országgyűlési kontroll megteremtése érdekében a földeladás felügyeletét ellátó eseti bizottság létrehozását kezdeményezik arra az estre, ha nem tudják megakadályozni a privatizációt.
Az FM szerint nincs mire várni
Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára az M1-en úgy reagált: a Nemzeti Földalapba tartozó földrészletek hasznosítását egy kétharmados törvény szabályozza, amelyet annak idején a Jobbik és az LMP is megszavazott, a már több éve hatályban lévő jogszabály ellen nem volt semmilyen alkotmányossági panasz. Hozzátette, nem lát semmilyen alkotmányos aggályt annak kapcsán, hogy az állam értékesíti szántóföld-területeinek egy részét. Ez nem alaptörvény-ellenes, tehát nincs mire várni az értékesítéssel.
Láttunk már olyat, hogy az Alkotmánybíróság miatt leáll egy ügy Azért létezik olyan ügy, amit az Ab-határozatra várva felfüggesztettek. A Questor károsultak például egyelőre csak a „sima” BEVA-kártalanítást kaphatják meg, azaz csak maximum 6 millió forintig fizetik vissza nekik a Quaestor kötvényekbe fektetett pénzüket. Két károsult és két bank is megtámadta a Quaestor Kártalanítási Alapról létrehozásáról szóló törvényt az Alkotmánybíróság előtt, és ezekre a beadványokra hivatkozva nem fizetik ki a károsultaknak a törvény értelmében járó teljes kártalanítási összeget. |
Lesz miből vásárolni
Közben a Világgazdaság arról ír: nem lesz gond az állam által eladásra meghirdetett földterületek megvásárlásának finanszírozásával, a Magyar Fejlesztési Banknál már készül a megfelelő konstrukció.
Az MFB részleteket egyelőre nem közölt, csak annyit, hogy jelenleg is dolgoznak egy, az állami földek értékesítéséhez kapcsolódó hitelkonstrukción. A lap szerint az eddigi kormányzati nyilatkozatok alapján egy kedvezményes, évi 2-2,5 százalékos kamat mellett kínált hitelről lehet szó, amelyet az érintett földterületek új tulajdonosai alacsony önerővel vehetnek igénybe.
Az OTP Banknál a lappal azt közölték: várják az MFB konstrukciójának megjelenését, de jelezték azt is, hogy szerintük "az nhp (a jegybank növekedési hitelprogramja) terméktájékoztatójának kisebb módosítása megoldást jelenthet a földművesek termőföldvásárlására”.