A tavalyi drágulás után tovább fog nőni a narancslé ára, miután az Egyesült Államokban a „zöldüléses” bakteriális fertőzés és a klímaváltozás miatt a korábbinál erősebb hurrikánok súlyos károkat okoztak a floridai narancsligetekben, amelyek az Egyesült Államokban elfogyasztott narancslé alapanyagának 90 százalékát adják – írta a Guardian.
Tavaly az Ian és a Nicole hurrikán tarolta le a narancsültetvényeket, miközben egy invazív rovarfaj terjeszti a gyógyíthatatlan fertőzést. A legtöbb megbetegedő narancsfa néhány éven belül elpusztul. A kár olyan nagy, hogy a termesztők egy része egyszerűen feladta a narancsipart. A gondok miatt az amerikai narancstermés idén egy évszázada nem látott alacsony szintre fog zuhanni.
A fagyasztott, koncentrált narancsdzsúz határidős jegyzése az Intercontinental Exchange piacon, ahol a termék világszintű árát meghatározzák, erősen függ a floridai terméstől. Így az ottani tavalyi károk miatt 2022-ben nagyjából kétszeresére, fontonként három dollárra emelkedett a dzsúz ára. A rossz trend idei folytatódása további drágulást fog eredményezni. Az iparág konjunktúrájának csúcsán évente 244 millió láda narancs termett, míg az idei szezonban nem fogjuk elérni a 16 millió ládát – mondta Marr Joyner, a Florida Citrus Mutual termelői szövetség igazgatója. A narancsfák tíz százalékát elpusztították a hurrikánok, amivel 675 millió dollár, azaz több mint 236 milliárd forintos kárt okoztak.
Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy nem csupán Floridában van gond a narancstermesztéssel. Brazíliában az extrém hőség, a dél-európai országokban is bakteriális fertőzés pusztítja a termést.