A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerint hosszú távú, visszafordíthatatlan, jóvátehetetlen és katasztrofális károkat okoz a mezőgazdaságban a kormány hétfőn bejelentett döntése, amely szerint az 1200 hektár feletti területen gazdálkodókat „megfosztják” az uniós támogatásoktól. Az érdekképviselet szerint ez az intézkedés az elmúlt 20 év legsúlyosabb döntése, aminek következménye a 90-es évek elejei agrártermelés és foglalkoztatás visszaeséséhez hasonlítható.
A szövetség azt mondja, a kormánydöntés éles ellentétben áll a kabinetnek a foglalkoztatás növelésére és az állattenyésztés fejlesztésére irányuló törekvéseivel, nem szolgálja sem az ország, sem az ágazat és különösen nem a vidék fejlődését. A Miniszterelnökséget vezető Lázár János szerint viszont a rendszer kialakításakor a munkahelyteremtés volt az elsődleges szempont, a nagybirtokok érdekeit nem tudták figyelembe venni.
A MOSZ állítja: illúzió azt hinni, hogy bővül az állatállomány, sőt a döntés végső csapást mér az állattenyésztésre.
Hogy megint kicsit kapkodósra sikerült a történet, arra több jel is utal. Nincs teljesen kidolgozva az agrártámogatási rendszer koncepciója, a részletszabályozásban elképzelhető, hogy többlettámogatásban részesülhetnek a nagyüzemek - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter beszélt a Hír TV-ben.
Közben pedig a Magyar Nemzet arról ír, hogy meghaladhatja a kétmilliárd forintot az az összeg, amennyivel kevesebb területalapú támogatást kap évente tizenhárom állami agrártársaság. Ugyanakkor ezt a kiesést pótolni kell, hiszen az érintett állami agrártársaságok egy része segítség nélkül a csőd szélére kerül majd – írja a Nemzet.
Mint ismert, a kormány úgy döntött; hogy az 1037 hektárnál többet művelő nagy gazdaságoknál az 1200 hektárig járó támogatás öt, az e felett járó összegnek pedig a száz százalékát elvonja, és átcsoportosítja a vidékfejlesztési keret számára. A lépés 525 nagyüzemet érint, ám ebből a körből 13 van állami tulajdonban - három egyetemek üzemeltetésében, tíz pedig nemzeti parkok gazdaságaként - működik. A legérzékenyebben a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft.-t, amely a Napi Gazdaság birtokába jutott kimutatás szerint az 525 cég közül is a legnagyobb területet műveli, összesen 15 185 hektárt, és tavaly közel egymilliárd forint területalapú támogatásban részesült, aminek a zömét most elveszítheti. Ehhez társul az agrár-környezetvédelmi támogatások augusztus elsejétől várható leállása, amiből szintén jócskán részesülhetett ez a társaság. Hasonló helyzet alakulhat ki a Körös-Maros Nemzeti Parknál, ahol 8398 hektár áll művelés alatt, valamint a Kiskunsági Nemzeti Parknál, ahol 6332 hektár az állami birtok nagysága.
A Földművelésügyi Minisztérium a Magyar Nemzet kérdésére közölte, a nemzeti parkokat az állam fenntartja, a jövő évi költségvetést így tervezik majd.