7p

Figyelem! Jelentősen módosulnak a cégekre vonatkozó ESG-előírások!

Alapjaiban változtathatja meg a cégek – nemcsak a nagyvállalatok, köztük a bankok és biztosítók, hanem a kis- és középvállalkozások (kkv) – működését, hogy a jövőben már olyan auditált (!) nem pénzügyi beszámolókat kell készíteni, ami nemzetközi szabványok alapján gyűjtött ESG-releváns adatokra támaszkodik.

Ne maradjon le, legyen naprakész az egyik legnagyobb horderejű kérdésben!

Jelentkezzen most konferenciánkra! >>

A Generali Alapkezelő két alapja is dobogós lett a Privátbankár.hu Klasszis-díjkiosztón: a Generali Triumph B sorozat a második a Legjobb Abszolút hozamú Származtatott Alap kategóriában, míg az Innováció Részvény Alap a harmadik a Legjobb Globális Részvény Alapok között. Az utóbbi alapot kezelő Munkácsi Dávid pedig az egyik feltörekvő portfoliómenedzseri díjban részesült. Varga Róberttel, a Generali Alapkezelő április 1-jén kinevezett vezérigazgatójával beszélgettünk.

Szokatlan kettőség jellemezte a 2020-as évet. Miközben a pandémia számtalan emberéletet követelt, s sokan veszítették el a munkájukat, elsősorban az idegenforgalomban és a vendéglátásban, az értékpapírokba fektetők régen nem látott árfolyamnyereségre tettek szert. Tegye a kezét a szívére: számítottak arra, hogy a globális veszélyhelyzet bejelentését követően ilyen hamar jön a visszapattanás?

Arról szinte mindenki meg volt győződve, hogy lesz majd valamilyen korrekció, de arra, hogy ilyen hamar sikerül ledolgozni a veszteséget, nemcsak mi, de a piacon is nagyon kevesen mertek volna fogadni. Bár a mai egy nagyon felgyorsult világ, az esés volumene és időbeli lefutása is nagyon extrém volt, mindenekelőtt a korábbi válságokhoz viszonyítva, úgy a visszapattanás is szokatlanul lendületes volt. Kétségtelenül nagyon sok ösztönző segítette, de maga a mérték és az időzítés akkor is meglepő volt.

Tudjuk, hogy nemcsak magánemberként, de befektetőként is nagyon nehéz „végigülni” ilyen piaci mozgásokat, és hinni abban, hogy rendeződni fog a helyzet és a nagyot zuhant árfolyamok akár jó beszállási pontok lehetnek, mert hosszabb távon visszapattanás várható. Arra törekedtünk, hogy mindezt minél jobban értsék az ügyfeleink is. 

Az kedvezhetett a Generali Alapkezelőnek, hogy a részvénypiaci kitettségük jelentős, hiszen az alacsonyra lement árfolyamok miatt olyanok is a tőzsdére merészkedtek, akik korábban nem. Mennyire sikerült ezt kiaknázniuk?

Különbséget kell tennünk lakossági és intézményi befektetők között. A Generali Biztosítón keresztül egy nagyon széles lakossági ügyfélkörrel rendelkezünk, mind a számát, mind a földrajzi lefedettségét illetően. A biztosítón keresztül unit-linked befektetéseket is kezelünk, ez az egyik legnagyobb kezelt állományunk. Ezek az ügyfelek hosszú távra köteleződnek el, hosszú távú megtakarításokban, ezért az egyik fő feladatunk volt folyamatosan monitorozni, hogy a hosszú távon gondolkodó ügyfeleink hogyan reagálnak erre a piaci helyzetre, hogyan alakítják át a portfoliójukat, egyáltalán csinálnak-e valamit, vagy nekünk kell-e az ügyfeleket támogatni a portfoliók megfelelő átrendezésében. A legnagyobb hangsúlyt arra fordítottuk, hogy a biztosító tanácsadóinak közreműködésével megértessük a lakossági befektetőkkel, mi történik a piacokon, és hogyan érdemes reagálni arra: egy ilyen helyzetben a pánik lehet a legrosszabb, vagyis egy nagy piaci elmozdulás láttán még nem szabad megválni a hosszú távú befektetésektől. Úgy érzem, ebben sikerrel jártunk.

Az intézményi befektetőknél kicsit egyszerűbb volt a helyzet. Ők a kedvező lehetőséget kihasználták arra, hogy kicsit növeljék a részvénykitettségüket, persze voltak olyan lakossági ügyfelek is, akik így tettek.

Varga Róbert, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója. Fotó: Generali
Varga Róbert, a Generali Alapkezelő vezérigazgatója. Fotó: Generali

Azzal kapcsolatban pedig, hogy mennyivel több pénz áramlott a részvényportfoliókba, látni kell, hogy a unit-linked típusú működésnél fix portfoliókkal dolgozunk, nem hoztunk létre új konstrukciókat. A meglévő portfolió-struktúrában vannak kockázatosabbak és mérsékelten kockázatosak. E portfoliók között történtek tőkeátcsoportosítások a piaci fejlemények hatására.

Akkor tehát ezek szerint a meglévő termékeikkel operáltak, s nem volt olyan konstrukciójuk, amelyet még csiszolgattak volna, de látva a hatalmas keresletet, gyorsan ki kellett tenni a palettára, mint ahogy nem voltak olyan termékeik sem, amelyeket az új szituáció hívott életre.

Már a Covid megjelenése előtt is volt olyan ajánlatunk a különböző ügyfélszegmensek és kockázati kategóriák számára, amelyekben nemcsak hiszünk, de a tavalyi év megmutatta azt is, hogy igenis van ráció és potenciál ezekben az alapokban. Az Innováció alapunk és az ennek megfelelő eszközalap jól teljesített, köszönhetően az új technológiai befektetések nagyon magas megtérülésének. Azok a vállalatok, iparágak, amelyek az új kihívásra tudtak reagálni, kifejezetten profitáltak. A tematikus alapjaink hozamain tökéletesen meg is látszik ez a helyzet, s úgy vélem, az ügyfelek is elégedetten nézték, hogyan alakul ezen befektetések árfolyama. Talán az sem véletlen, hogy az innovációs alapunkat kezelő Munkácsi Dávid nyerte el az egyik feltörekvő portfoliómenedzseri díjat.

Mégis, mit gondol, minek köszönheti Munkácsi Dávid ezt az elismerést?

Dávid a díj átvételekor kiemelte a csapatmunka fontosságát, ehhez én is csatlakoznék. Bár ez a díj egy portfoliómenedzsernek szól, annak is köszönhető, hogy a Generali Alapkezelőnél egy olyan befektetési csapat dolgozik, amely tagjai közösen rakták össze azt a termékpalettát, amelyben helyet tudott kapni egy innovációs alap is. Ehhez még az is kellett, hogy jó előre lássuk azokat a befektetési sztorikat, amelyeket aztán vissza is igazolt az idő, s amelyeket az ügyfelek is potenciális befektetési sztorinak láttak, ezért nagyon szívesen helyezték hozzánk a pénzüket.

Egyébként könnyebb vagy nehezebb jó hozamokat elérni, amikor olyanok is keresik a kockázatosabb befektetési lehetőségeket, akik addig maximum az állampapírokig merészkedtek?

Örömteli, hogy a kockázatosabb, vagy a nagyobb részvénysúlyú portfoliónkkal a benchmarknál jobb teljesítményt sikerült elérnünk, ez a kockázatkerülőbb konstrukcióknál nehezebb, ám még ezeknél is képesek voltunk pozitív hozamokra szert tenni.

Önmagában az, hogy nagyobb vagyon áramlott a kockázatosabb portfoliókba, segít nekünk a jobb teljesítmény elérésében. Illetve azoknál az intézményi vagy privátbanki ügyfeleknél, akik úgy döntöttek, hogy szeretnének élni ezzel a piaci szituációval, a jó beszállási ponttal, a nagyobb kezelt vagyonon keresztül összességében talán valamivel könnyebb pozitív hozamot elérni. 

A tőkepiaci emelkedés az idei év eddigi részében is folytatódott. Meddig tarthat még a felívelés? Bár már több mint egy évtizede folyamatosan azt hallani, hogy mindjárt jön az ilyen hosszú ideig tartó és ilyen mértékű szárnyalás után elkerülhetetlen negatív korrekció, alapvetően a piacokra ömlő pénzek hatására erre eddig nem került sor.

A mostani piaci környezet kétségtelenül támogató, a fiskális és monetáris lazításoknak köszönhetően. Ezért várhatóan az idei év is nagyon pozitív lesz a részvénypiacokon. Nem tudom, mikor lesz még egyszer akkora emelkedés, mint tavaly. Nem reális ennek megismétlődését várni, de összességében az ügyfeleinknek is azt ajánljuk, hogy a részvénypiacok felülsúlyozása továbbra is indokolt, mind a részvénykitettséget, mind az abszolúthozam-stratégiát érdemes követni.

Pláne azoknak, akik hosszú távon, a nyugdíjra való megtakarításban gondolkodnak. Amíg a világban nem alakul ki olyan újabb külpolitikai gócpont, ami sajnos benne van a levegőben, és amíg fennmarad a mostani támogatói környezet, valamint az óriási piaci likviditás, addig mindenképpen érdemes a részvénypiacokon kereskedni.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 12995 12770 13095 +1,17% 0 0 11 515 982 140 HUF 2023-09-25 17:09:37
MOL 2774 2746 2810 -0,43% 0 0 1 542 431 176 HUF 2023-09-25 17:06:24
MTELEKOM 523 515 533 -1,88% 0 0 736 582 458 HUF 2023-09-25 17:09:45
RICHTER 9075 9025 9290 -1,36% 0 0 1 193 497 810 HUF 2023-09-25 17:08:09
OPUS 353 338 354 +3,07% 0 0 333 370 720 HUF 2023-09-25 17:08:07
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Befektetési alapok Wealth Office az Equilor Alapkezelőnél: a privátbanki szolgáltatáshoz hasonló kényelem, csak még annál is magasabb szinten
Csabai Károly | 2023. július 26. 10:15
Wealth Office néven idehaza egyedülálló szolgáltatást indított el tavaly ősszel az Equilor Alapkezelő Zrt. a legalább 400 millió forintos megtakarítással rendelkezőknek. A szolgáltatás lényegéről, annak közel egyéves eddigi tapasztalatairól beszélgettünk Pillár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő elnök-vezérigazgatójával és Dobó Istvánnal, az Equilor Wealth Office igazgatójával.
Befektetési alapok Naponta közel 28 milliárd forintot tettek félre a magyarok
Privátbankár.hu | 2023. július 14. 12:55
Egyetlen hónap alatt 833 milliárd forintot raktak különböző befektetési alapokba a magyarok. 
Befektetési alapok Mit várhatunk most az ingatlanalapoktól?
Eidenpenz József | 2023. július 3. 18:04
Hogyan növeli az infláció egy ingatlanalap hozamát, lehet-e bérleti díjakat emelni, esnek-e az ingatlanárak, milyen mély nyomokat hagyott a Covid? Lehet-e kapni a korlátozott mennyiségű ingatlanbefektetési jegyekből, és mi az értelme a devizafedezésnek? Interjú Gyetvai Károllyal, a Raiffeisen Alapkezelő értékesítés-támogatási vezetőjével.
Befektetési alapok A magyar politikai kockázat ára – interjú
Eidenpenz József | 2023. június 26. 09:47
Az Év Feltörekvő Alapkezelője defenzív részvényeket vásárol, olcsó részvényeket keres, tavaly ősszel sok ilyen akadt, ma kevésbé. Ide tartoznak a magyar papírok is, de a kiszámíthatatlan gazdasági helyzet és adóztatás miatt a magyar részvények nagy diszkontot érdemelnek, kérdés, mekkorát. Interjú és videopodcast Szabó Balázzsal, a HOLD Alapkezelő vezérigazgató-helyettesével, az Expedíció Alap portfóliókezelőjével.
Befektetési alapok Merre tovább, ingatlanalapok?
Eidenpenz József | 2023. június 23. 15:31
Tavaly a tőkepiaci turbulenciák ellenére is jó, többnyire két számjegyű hozamot értek el a hazai ingatlanalapok. Mi volt ennek az oka? Fennállnak-e még a kedvező körülmények, amelyek ezt előidézték? Mehet-e ez így tovább? – kérdeztünk alapkezelőket.
Befektetési alapok Ezek most a legnépszerűbb befektetési alapok
Eidenpenz József | 2023. június 21. 05:51
Milyen alapokat vesznek most a kisbefektetők, érdemes-e devizában takarékoskodni, keresik-e még az ESG-termékeket? Mitől maradt magas az ingatlanalapok hozama válság idején? Kiknek kedvez a magas kamat? Interjú Varga Zalánnal, az Erste Alapkezelő értékesítési igazgatójával.
Befektetési alapok Így védenek a reáleszközök az inflációtól - Klasszis podcast
Eidenpenz József | 2023. június 19. 15:33
Ha magas az infláció, akkor reáleszközökbe érdemes fektetni a nagykönyvek szerint, mint a részvények vagy az ingatlanok. De ez többnyire csak hosszabb távon működik, rövid távon gyakran nem. A rövid távú ingadozást, veszteséget láttuk tavaly, de a következő években jó hozamok jöhetnek - mondja Pekár Dávid, a Raiffeisen Alapkezelő befektetési igazgatója, akit videópodcastunkban Eidenpenz József főmunkatárs kérdezett. 
Befektetési alapok Milyen devizaalapot, kötvényt és részvényt érdemes ma venni? Interjú
Eidenpenz József | 2023. június 12. 19:07
Hogyan élték meg a kisbefektetők a tavalyi viharos esztendőt, mely alapfajtákat keresik ma, és mennyire jók az elképzeléseik? Miért lehet jobb a magyar részvény, mint a külföldi? Érdemes-e ma devizában megtakarítani? Hogyan látja a piacokat az alapkezelő? Interjú Oszlay Péterrel, az Erste Alapkezelő befektetési igazgatójával.
Befektetési alapok Csoda történt a magyar ingatlanalapokkal
Eidenpenz József | 2023. május 8. 05:49
Tavaly borzasztó év volt világszerte a tőkepiacokon, majdnem minden befektetési termék ára nagyot esett, a részvényeké, a kötvényeké, az ingatlanoké egyaránt. A magyar ingatlanalapok mégis bőven a vízvonal fölött tudtak maradni, sőt több közülük kétszámjegyű hozamot ért el. Hogyan lehetséges ez?
Befektetési alapok Ingatlanalap ingatlan nélkül, avagy az alapkezelési szabályok megkerülése
Dr. Gál István | 2023. április 24. 14:45
Ingatlanalap ingatlan nélkül?! A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti tevékenysége során már több alkalommal találkozott ezzel a jelenséggel, annak ellenére, hogy rendszeresen kommunikálja azon álláspontját, amely szerint egy ingatlanalapként bejegyzett befektetési alapnak mindenképpen tartalmaznia kell közvetlen ingatlanbefektetést (ingatlant). A befektető ugyanis joggal várja el, hogy amennyiben egy ingatlanalap befektetési jegyét vásárolja meg, akkor az alapban valóban szerepeljen ingatlan. Szerencsére ez a probléma a nyilvános ingatlanalapokat nem érinti, és a zártkörű ingatlanalapok esetében sem tekinthető általánosnak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG