Optimizmus látható a piacokon az Eurizon Asset Management Hungary (volt CIB Alapkezelő) szerint, az év eleji várakozásaiknak megfelelően az MSCI World index 4,5, az MSCI EM feltörekvő piaci index pedig közel két százalékot emelkedett idén – mondták el a cég online sajtóreggelijén. Az amerikai költségvetési lazítás szinte valamennyi amerikai háztartáshoz eljutott, és a pénz egy része a tőkepiacokon kötött ki. A vállalatok is rendre az elemzői várakozásoknál jobb egy részvényre jutó eredményről (EPS) számoltak be.
A kezdeti zökkenők után Európa is javul. Bár az európai részvényeket az év eleji nehézségek, az újabb lezárások miatt kezdetben kerülték a befektetők, de a javuló átoltottsági helyzet az EuroStoxx 600 index értékét is 7,7 százalékkal növelte. A nehezen javuló járványmutatók ellenére a reálgazdasági várakozások egyre optimistábbak. A feltörekvő részvénypiacok viszont lemaradók voltak az első negyedévben.
Velünk marad az inflációs veszély
Az inflációs várakozások, a kötvényhozamok emelkedése jelentette az első negyedévben a legnagyobb kockázatot, és ez a cég várakozásai szerint egész évben fókuszban maradhat. Az infláció nagysága erősen meghatározza a monetáris politika irányát. A Fed üzenete egyelőre egyértelmű: az infláció megugrása a nyári hónapokban átmeneti lesz, amit az „euforikus vásárlásokkal”, a bázishatással indokol. Valamint azzal, hogy a munkaerőpiac még nem érte el a válság előtti szintjét, vagyis nem beszélhetünk túlfűtöttségről.
Az Eurizon Asset Management Hungary várakozása megegyezik a Fed várakozásával, szerintük is marad a támogató monetáris politika. Így továbbra is “részvénypozitív” és “kötvénynegatív” az elemzői várakozás. A ciklikus szektorok felülteljesítése várható, így az európai és az eddig inkább lemaradó fejlődő térség részvénypiaca is felzárkózhat az USA részvénypiaci teljesítményéhez.
A fejlődő térségnek az év eleji dollárerősödés nem kedvezett, most viszont inkább kisebb dollárgyengülés várható, de további erősödés biztosan nem.
Részvényeket venni márpedig muszáj
Egyre óvatosabbnak kell lenni az új és új történelmi csúcsok miatt, de nem látunk más megoldást, kockázatot kell vállalni a részvénypiacokon a hozam érdekében – mondta el Hajdu Egon befektetési igazgató. Elsősorban a ciklikus szektorokat érdemes választani, földrajzilag pedig egyelőre a fejlett piacokat. A fejlődő térséget ugyanis a magasabb dollárkötvény-hozamok és a járványhelyzet jelenleg még jóval inkább sújtják.
A hazai piaccal kapcsolatban Hajdu Egon azt mondta, véleménye szerint a magyar részvénypiacban van potenciál. Bár elvileg a feltörekvő térséghez tartozunk, de a dollárkötvény-hozamok kérdése és a járvány pont nem olyan hátrányos tényezők számunkra, mint másoknál. A magas átoltottság miatt a jövőkép legalábbis kedvező itthon.
Lesz itt még nagy nyitás
Az USA-nál 2-3 hónappal később ugyan, de kora nyárra Európában is nyitás lesz – mondta a szakember. Ez komoly gazdasági növekedést okozhat. A magyar részvénypiaccal kapcsolatban így mindenképpen optimisták. A négy hazai blue chip pedig jól reprezentálja a hazai gazdaságot.
Devizában befektetni ugyanakkor mindig egy reális alternatíva. Inkább az a kérdés, mennyit tartunk devizában és mennyit forintban, eltalálni a nekünk megfelelő arányt – hangzott el. Az euró/forintot alapvetően a 360-365-ös, jelenleg is érvényes sávba várják a közeljövőben.
Huszonnégy év, 109 alap
A CIB Befektetési Alapkezelő Kft., az Eurizon Asset Management Hungary Zrt. elődje 1997. április elsején alakult – mondta el Komm Tibor elnök-vezérigazgató a névváltás alkamából. Az első CIB-alap 1997. június 5-én 1,2 milliárd forintos vagyonnal indult, a CIB Kincsem Kötvény Alap, majd 1998 májusában a CIB Részvény Alap startolt (mai neve CIB Közép-európai Részvény Részalap). Több mint két évtized alatt 109 alapot indított az alapkezelő, azóta több mint a fele lejárt vagy megszűnt. De a “két nagy öreg” a mai napig fontos eleme a termékpalettának.
480 milliárd forintot kezelnek
Mérföldkő volt 2004 a hazai alapkezelés történetében, amikor az alapokban kezelt összvagyon átlépte az 1000 milliárd forintot. A CIB Alapkezelő ekkor 2,5 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett. A következő évben négy százalék fölé ugrott a piaci részesedés. December végén 480 milliárd forintot tett ki a cég által 42 befektetési alapban kezelt vagyon - mondta el Komm Tibor.
Ez év április elejétől a társaság Eurizon Asset Management Hungary-ként működik tovább, 100 százalékban az Eurizon Asset Management Slovakia správ. spol., a.s. tulajdonában van. Az Eurizon az Intesa Sanpaolo Group – melynek a CIB Bank Zrt. szintén része - vagyonkezelési divíziója, 25 országban forgalmaz alapokat.
Az Eurizon Asset Management Hungary által kezelt vagyon 2021 első negyedévében 2,1 százalékkal tovább növekedett. Ezzel őrzi negyedik helyét a hazai piacon.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.