- Az elmúlt év komoly sikert hozott az Erste Alapkezelőnek – kérdés, hogy a tavalyi eredményt hogyan sikerülhet folytatni a 2014-es évben?
- Valóban, sikerült a legnagyobb növekedést elérnünk a piacon, összességében immár 900 milliárd forintnyi vagyont kezelünk. Ami pedig az idei kihívásokat illeti, mindennél jobban mutatja az irányt, hogy a tavalyi év legsikeresebb befektetési eszközei, a rövid kötvény alapok hozama jelentősen csökkent. Épp ezért természetes az az elgondolás, hogy – ügyfeleink logikáját követve – új eszközosztályokat is bevonjunk az ügyfélportfóliókba – gondolunk itt különösen a részvényekre és a vállalati kötvényekre. Ugyanakkor nem kell teljesen elfelejteni a pénzpiaci és rövid kötvény alapokat, hiszen rövid távra továbbra is ebben a kategóriában gondolkodnak ügyfeleink. Ugyanakkor látható – és az ügyfelek számára egyre inkább érezhető -, hogy az alacsony kamatkörnyezetben nem lehet komolyabb hozamokat realizálni kockázat vállalása nélkül. Ezzel szemben ugyanakkor ott van a hagyományos kockázatkerülő attitűd – érezhető, hogy az ügyfelek elkezdtek a magasabb hozamok ígéretéért kockázatosabb eszközökben is gondolkodni, ám azt is láthatjuk, hogy az alapvető kockázatkerülő mentalitás nem változott meg.
- Mi lehet erre a helyzetre a megfelelő válasz?
- Elég egyértelmű, hogy a kétirányú igényre – magasabb hozamelvárás, viszonylagos védelem – csak egy, az eszközök között jól megosztott, aktívan kezelt portfólió lehet a jó válasz. Ennek érdekében kezdte el az Erste Alapkezelő a You Invest megoldást kínálni, amely meggyőződésünk szerint a legjobb válasz valemennyi kihívásra.
- Miben áll a You Invest újdonsága?
- Mint már említettük, az alacsony hozamkörnyezetben a kötvény mellett más eszközöket is be kell vonni a portfólióba. A korábban elterjedt, tisztán benchmark alapú (aránylag passzív) befektetési politikák által kezelt vegyes alapok viszont túl nagy ingadozást mutatnak.. A másik oldalon jelenleg az abszolút hozam stratégiával működő alapok vannak, ahol viszont az ügyfél egyértelműen az alap kezelőjének személyi (management) kockázatát futja, miközben a befektetési döntések indokai a háttérben maradnak. Mi úgy döntöttünk, hogy olyan, aktív befektetési politikát választó megoldást kínálunk, amely két megoldás között áll: azaz a befektetési döntések kérdésében levesszük a terhet az ügyfél válláról, ugyanakkor diverzifikált „vegyes” portfóliót tartunk. Másrészt a befektetési politikát messzemenően transzparenssé tesszük. A You Invest ennek nyomán megőrzi az aktív befektetési politika rugalmasságát, eközben ugyanakkor jól modellezhető és az ügyfelek számára folyamatos tájékoztatást nyújtó megoldásról van szó. A széleskörű kockázatmegosztást az biztosítja, hogy a portfólióban nagy általánosságban 20-25 alap található, az alapkezelő szabad döntése alapján lényegében bármely eszközosztályba befektethet – ilyen szintű osztott portfólió kiépítésére egy egyszerű laikusnak lényegében nincs lehetősége. A megoldás ráadásul leveszi az ügyfél válláról a döntés terhét, hiszen a kiválasztott kockázati szint után a befektetési döntéseket már az alapkezelő szakemberei lépik meg: ők döntenek az értékpapírok kiválasztásáról és az adott befektetés portfólióban tartásáról is. A You Invest rugalmasan reagál a piaci változásokra: az aktív befektetési stratégia lehetőséget kínál a portfólió átsúlyozására a különböző eszközök között, az aktuális piaci kilátásoknak megfelelően.
- Az ügyfél számára milyen garanciákat tudnak felmutatni?
- A You Invest megoldást három pillérre építettük. Az első pillér maga az ügyfél kockázatvállaló képessége: az indulástól kezdve parterünknek 3 különböző (átjárható) kockázati szint között lehet választani. A hatékonyságot a második pillér, az aktív eszközallokációs befektetési politika adja: pénzpiaci, kötvény-, ingatlan-, részvény és alternatív alapokba egyaránt fektethetünk, aktív megközelítést alkalmazó alapok alapja konstrukciókon keresztül. A harmadik pillért, a transzparenciát a folyamatos kommunikáció adja: a www.youinvest.hu oldal teljes átláthatóságot és rengeteg hasznos információt nyújt. Ennek kapcsán partnereink bármikor ellenőrizhetik, miként teljesítettek az alapok és milyen a portfólió aktuális összetétele. Minden ügyfél rendszeres riportban kap tájékoztatást az adott havi allokációs döntésről, ahol nem pusztán a befektetések felsorolása található, hanem rövid elemzés is igyekszik alátámasztani a befektetési döntéseket. Emellett az ügyfelek folyamatosan chatelhetnek is alapkezelőjükkel, s webináriumokat is szervezünk, s tervbe vettük klubrendezvények megtartását is.
- Mennyire hazai a döntés?
- Az eszközallokációs döntések Bécsben, az Erste Asset Management Holding központjában születnek, ahol 6 ország számára készülnek az ajánlások. Mindez annak fényében érthető, hogy Ausztriában külön csapat foglalkozik csak ezzel, vagyis a bécsi kollégáknak van lehetőségük arra, hogy modellezzék a befektetési politika lépéseit. Minden döntést eképp egy optimalizációs modell-számítás és kockázat-elemzés előz meg. Ugyanakkor egyes eszközosztályokban természetesen a hazai management is fontos szerepet kap – nem felejthető el, hogy a korábbi években a hazai kötvénypiaci alapok igen keresetettek és megfelelő hozamot biztosítóak voltak, amelyekből adott esetben természetesen a You Invest ügyfelei is részesedhettek. Az Erste hazai alapjai kimondottan jó teljesítettek ezekben a kategóriákban. Ennek fényében aligha meglepő, hogy magyar pénzpiaci vagy kötvény befektetési döntések Budapesten születnek és itt is kezeljük őket.
- Milyen költségekkel szembesül a You Invest ügyfél?
- Az alapkezelésért egy addicionális – 0,5-1 százalékos - alapok alapja díjat számolunk fel, ugyanakkor az aktív eszközallokációs döntések végrehajtása során már nincs külön költség. Ha azt nézzük, hogy némely instrumentum esetén csak az adott alapba történő befektetésért az „utcáról” bejövő ügyfél nem egy esetben 2-3 százalék vételi jutalékot is kénytelen lenne leszurkolni, egy újabb nyomós érvet találtunk a You Invest mellett. az értékesítés megkezdésének első négy hetében bőven4 milliárd feletti vagyont gyűjtöttünk összességében.