A közlemény szerint a másodlagos jelzáloghitel-piaci válság, a bankközi pénzpiacok likviditáshiánya és a stagflációs félelmek az elmúlt több mint másfél évben alaposan megviselték a részvénypiacokat. A válságot az elmúlt hetek, sőt napok eseményei, a Lehman Brothers csődje és az AIG problémái tovább mélyítették. A globális MSCI index szerint a részvények jelenleg 2007. januári értékük alig 80 százalékát, a bankrészvények pedig mindössze 60 százalékát érik. A jelentős esés ugyanakkor annak is köszönhető, hogy a szereplők beárazták az átmeneti recesszió kockázatát, így történelmi összehasonlításban a piacok ma már kifejezetten kedvező értékeltséget mutatnak - állapítják meg.
Mankó a bankoknak: nem játszanak orosz rulettet
Az elemzés szerint makrogazdasági szinten a jelenlegi problémák több tényezőre vezethetők vissza. Az ingatlanpiaci válság az elemzések alapján lassan ugyan a végéhez közeledik, ahogy a bankok leírják a rossz hiteleket, de a probléma időközben a jobb minőségű lakó- és kereskedelmi ingatlanoknál is megjelent, mely hátráltathatja a pénzügyi szektor magához térését. A hitelpiacon egyre kevésbé elérhető a szabad tőke, a hitelek jelentősen drágultak. Ezt tetézik a magas nyersanyagárak, melyek növelik az inflációt. Az ingatlanpiac, a pénzügyi szektor és a reálgazdaság negatív folyamatai pedig egymást erősítik.
- Friss tőzsdei árfolyamok - Legfrissebb devizaárfolyamok |
Ilyen környezetben nyilvánvaló, hogy az elmúlt évek trend feletti vállalati reálprofit-növekedése nem tartható - írják. Pozitívum azonban, hogy az elemzők a következő negyedévre már az egy részvényre jutó nyereség (EPS) növekedését jelzik, és – részben az alacsonyabb bázisnak köszönhetően – 2010-re a pénzügyi cégek EPS-e is elérheti a 2006-os szintet. A részvények arányát az elemzés szerint ennek ellenére egyelőre mégsem érdemes növelni a portfolióban.
Csábító ajánlatok a kitartó befektetőknek
A befektetők ugyanis az elmúlt hónapokban defenzívebbek lettek, nőtt a készpénz-felhalmozás és népszerűbbek lettek a kötvények. Különösen igaz ez a magyar piacra, ahol a visszafogott profitnövekedés alacsony transzparenciával párosul. A hazai tőzsdei cégek átlag alatti árfolyam/nyereség aránya mellett különösen riasztó az EPS csökkenése, melyre a feltörekvő országok egyikénél sem volt példa.
2009-re kifejezetten óvatos, a negatív globális környezet hatásait minimalizáló befektetési stratégiát javasolunk – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója. A forinteszközök arányának csökkentését, és a deviza részesedésének növelését tanácsoljuk. A hazai részvényekkel kapcsolatban továbbra is óvatosságra intjük az ügyfeleinket, és a sok rövid távú állampapírt felhalmozó befektetőknek javasoljuk, hogy a lejáratkor inkább válasszák az eddig elhanyagolt nemzetközi kötvényeket. Továbbra is érdemes több euró pénzpiaci eszközt felhalmozni a portfolióban - áll a közleményben.
Európa túléli, Amerika nem biztos
Válság: ezt a csúcsot is megússzuk?
Dráma a londoni tőzsdén
Felszívódtak a befektetők a magyar piacról
Zuhanórepülés: tombol a pánik a piacokon
Ég a talaj a bankok lába alatt
Privátbankár