A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 409,52 pontos, 2,09 százalékos csökkenéssel, 19.223,14 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 20,4 milliárd forint volt hétfőn, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.
Jelentős tőkekivonás jellemezte a pénz- és energiapiacot hétfőn a nemzetközi piacokon - mondta Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír elemzője hozzátéve, hogy a pénzügyi szektor negatív hírei mellett esett az olaj ára. Ennek ellenére Kuti Ákos szerint az energiapiacon "halvány talpra állás" indulhat el a következő hetekben. A szakértő szerint a befektetők a pénzüket többek között amerikai kötvényekbe fektetették, az amerikai kötvényhozamok jelentősen csökkentek hétfőn.
Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője szerint Európa túlreagálta a Lehman Brother-szel kapcsolatos hírt, miszerint az Egyesült Államok negyedik legnagyobb befektetési bankja csődvédelmet kért. Fokozta a negatív hangulatot a nemzetközi piacon az amerikai AIG 40 milliárd dolláros kölcsön kérelme az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszertől és a Merrill Lynch befektetési bank felvásárlása is. Az üzletkötő szerint napközben már megnyugodni látszottak a piacok külföldön is. Mindkét szakértő szerint a keddi kereskedési napot jelentősen befolyásolja, hogy hogyan zárnak az amerikai börzék.
Az OTP részvények ára 319 forinttal, 4,66 százalékkal 6.520 forintra csökkent, forgalmuk 13,9 milliárd forintot tett ki - nézze meg, hogyan zártak részvényei! >>
Az eurót hétfőn délután négy órakor 241,70/80 forinton jegyezték a budapesti bankközi kereskedelemben, szemben a péntek délutáni 239,30/40 forinttal, ami egy százalékos forintgyengülésnek felel meg.Az árfolyam széles tartományban ingadozott a nap folyamán, a legerősebb euró árfolyam valamivel 242,00 forint felett, a leggyengébb 238,60 forint közelében alakult ki, az ingadozás oka természetesen a nemzetközi pénzpiacokon kialakult pénzügyi válság, valamint a feltörekvő térségek devizáival szemben ezzel összefüggésben erősödő kockázatkerülés. Az ingadozások legfőbb mozgatórugója a szorult helyzetben lévő pénzintézetek előre nem látható pozíció-kényszerlikvidálásai.
A forint árfolyam ingadozásának mértéke és árfolyamvesztesége meghaladta térségbeli deviza társainak árfolyammozgását, mivel külön terhet mért rá a parlament feloszlatásának lehetősége. A dollárt 170,50/70 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a pénteki 169,40/50 forinttal. Az MNB hivatalos devizajegyzése alapján egy svájci frank 151,65 (pénteken 149,00) forint, 100 japán jen pedig 161,40 (pénteken 157,17) forint. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron >>
A bankközi forintpiacon a likviditási helyzetet tükröző overnight kamat 8,70-re emelkedett a pénteki 8,50 százalékról. Az állampapírok másodpiacán emelkedtek a hozamok, a középtávú lejáratok esetében 10 bázisponttal, a hosszabb lejáratokon 20-30 bázisponttal. A 3 éves 2011/C kötvény referencia hozama 9,05 százalék (+29 bázispont), a 10 éves 2019/A kötvény referencia hozama 8,12 százalék (+30 bázispont).
Zuhanórepülés: tombol a pánik a piacokon
Senki sem menekül: most jön a feketeleves
Ég a talaj a bankok lába alatt
Évszázados krízis Amerikában
Elfogyott a levegő Nagy-Britanniában
Zuhannak a bankpapírok
Kibírta az olaj a hurrikánt
MTI